BRATISLAVA (SME - dd) - Slovenská poisťovňa podala na troch bývalých členov predstavenstva trestné oznámenia. Dôvodom boli nevýhodné investície a zmluvy, ktoré títo traja ľudia podpísali. Na valnom zhromaždení poisťovne to oznámil prezident poisťovne Rudolf Janáč. Mená týchto troch ľudí však neoznámil. Podľa informácií SME je jedným z nich aj bývalá prezidentka Edita Bukovská.
Neefektívne finančné investície a nevýhodné zmluvy spôsobili, že Slovenská poisťovňa skončila minulý rok vo výraznej strate. Tá dosiahla 1,837 mld Sk. Vysokú stratu zapríčinila nutnosť tvorby oprávok v objeme 2,98 mld Sk.
Spomedzi nevýhodných zmlúv spomenul R. Janáč už známe zmluvy s firmami Poma Brokers a ARDS. Tie dostali zálohu, za ktorú mali pre poisťovňu nakúpiť akcie rôznych firiem. Akcie však nenakúpili a zálohu nevrátili. Na pohľadávku voči Poma Brokers si poisťovňa tvorila opravné položky vo výške 137 mil. Sk, na zmluvu s ARDS v objeme 166 mil. Sk. Medzi nevýhodné investície ďalej zarátal aj investície do VÚB Kupónu či do vydavateľstva H - Press. Ďalšími stratovými investíciami sú dlhopisy firiem Ferrimex (oprávky 445 mil. Sk), VSŽ (26 mil. Sk) a Ski Jasná (63 mil. Sk). Poisťovňa mala nakúpené aj dlhopisy a zmenky JAS Bardejov a dlhopisy Horden Trnava. Keďže obe firmy sú v konkurze, oprávky na tieto pohľadávky dosiahli 326 mil. Sk. Medzi ďalšími nevýhodnými investíciami spomenul Janáč nelikvidné podielové listy Kapitál a Dunaj (480 mil. Sk). Slovenská poisťovňa si po šiestich rokoch, odkedy skončila poskytovanie úverov, vytvorila opravné položky aj na tento druh pohľadávok. Na 3,8 mld Sk úverov a pôžičiek vytvárala oprávky v objeme 1,06 mld Sk.
Slovenská poisťovňa však netvorila oprávky na akcie IRB. Ich cena je pritom zlomkom toho, za čo ich ona nakúpila. Tento krok na utorkovom valnom zhromaždení ostro kritizovali skupiny minoritných akcionárov okolo Penta Brokers. Viceprezident pre ekonomiku Vladimír Vrtiak to vysvetlil dvoma uzneseniami súčasnej vlády, ktorá sa v nich zaviazala Slovenskej poisťovni nahradiť všetky straty vyplývajúce z nevýhodnej investície do akcií IRB v období, keď už táto banka bola pod nútenou správou. Ochota vlády vyplýva podľa toho z Vrtiaka, že Slovenská poisťovňa akcie nekúpila dobrovoľne, ale na nátlak vtedajšej vlády.