KOŠICE (PRE SME - ren) - Prezident SR Rudolf Schuster by sa mal dnes ráno v priestoroch Kancelárie prezidenta v Košiciach stretnúť s exprezidentom VSŽ Júliusom Rezešom. Ako pre SME potvrdil prezident, stane sa tak z iniciatívy mladého Rezeša, ktorý ho požiadal o audienciu. Podľa Schustera nejde o nič mimoriadne, pretože doteraz sa stretol so všetkými zástupcami rôznych inštitúcií zainteresovaných vo VSŽ, ktorí ho o to požiadali. „Vo štvrtok mám naplánované stretnutie s predstaviteľmi US Steel,“ dodal Schuster, ktorý sa 20. septembra chystá na oficiálnu návštevu VSŽ. Dovtedy chce prezident SR získať komplexné informácie o vývoji situácie vo fabrike, ktorá ovplyvňuje nielen košický región, ale aj celé Slovensko, zdôraznil však, že „sa nemieni miešať do vnútorných podnikateľských záležitostí“. Na otázku SME, či sa v blízkej budúcnosti plánuje stretnúť aj s Alexandrom Rezešom, prezident uviedol, že „takéto stretnutie zatiaľ naplánované nemá“.OBHAJCOVIA VYNÁŠALI MOTÁKY
U advokátov, ktorí obhajovali zatknutého údajného bossa prievidzského podsvetia Ivana M., sa podarilo polícii minulý týždeň nájsť viac ako 300 motákov s pokynmi na marenie vyšetrovania. Ide o advokátov Pavla B. z Prievidze a Petra Š. z Bratislavy. Podľa šéfa slovenských vyšetrovateľov generála Jaroslava Ivora, vyšetrovateľ včera oboch advokátov zatkol a požiadal o ich vzatie do väzby. Motáky, ktoré obhajcovia vynášali z bratislavskej väzby i leopoldovskej väznice, obsahovali podľa Ivora pokyny Ivana M. svedkom, ako majú vypovedať, a dokonca aj hrozby, ktoré mali svedkov ovplyvniť počas policajných výsluchov. Podľa generála Ivora tento prípad nie je výnimočný, ale „toto je jeden z prvých prípadov, keď sa to podarilo aj preukázať“.
PRIPOMIENKY
Už 230 stanovísk k návrhu energetickej politiky Slovenska dostalo v rámci verejnej diskusie ministerstvo životného prostredia. Väčšia časť z nich pochádza od občanov, sto rozsiahlejších návrhov prišlo od rôznych organizácií. Verejné pripomienkovanie sa končí zajtra.
RACIONALIZÁCIA V ŠTÁTNEJ SPRÁVE
S prednostami krajských úradov všetkých ôsmich krajov Slovenska sa včera v sídle Úradu vlády v Bratislave stretol premiér Mikuláš Dzurinda. Témou rokovania bola racionalizácia v štátnej správe, školstve a situácia stredných odborných učilíšť, ktorých zriaďovateľom sú iné rezorty než ministerstvo školstva.
SAFS POPIERA ZHODU
Výsledok rokovania medzi Slovenskou asociáciou farmaceutických spoločností orientovaných na výskum a vývoj (SAFS) a ministerstvom zdravotníctva o novele liečebného poriadku, ktoré sa konalo minulý štvrtok, nemožno charakterizovať ako zhodu. Ministerstvo a asociácia sa čiastočne zhodli, SAFS však zásadne nesúhlasí s prílohou zákona, ktorá obsahuje zoznam iba 247 tzv. ATC skupín. Takýto zoznam považuje za príliš úzky, pretože negarantuje občanom efektívnu liečbu podľa najnovších poznatkov vedy.
SLOTA O VYROVNANÍ
Okrem otázok národnostných menšín sa včera predseda SNS Ján Slota dotkol aj problému česko-slovenského vyrovnania.“Ak by sa SNS dostala do vlády, vytiahneme ďalší problém, ktorý by mal byť prediskutovaný. A to je vyrovnanie straty spišských dedín a ďalšieho územia, kde bola česká strana rekompenzovaná zo strany Poliakov. Ja sa veľmi čudujem predstaviteľom súčasnej vlády, že na túto skutočnosť stále nejako zabúdajú,“ uviedol. Na otázku SME, či by SNS naozaj vyťahovala pri medzištátnych rokovaniach vec spred osemdesiatych rokov, Slota povedal: „Samozrejme. Keď pán Zeman blúzni o tom, že stále im dlhujeme nejakých 24 miliárd, tak my by sme mu dokázali, že oni nám dlhujú nie 24, ale 44 milárd korún.“
DÔVERA PODĽA MARKANTU
Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku je podľa agentúry Markant Robert Fico, ktorého ohodnotilo 982 respondentov priemernou známkou 2,01 zo škály od 1 do 4. Na druhom mieste skončil Rudolf Schuster a tretie miesto obsadil predseda Ústavného súdu Milan Čič. Na štvrtom mieste je Anna Malíková (SNS), za ňou Peter Weiss (SDĽ). Najdôveryhodnejším predstaviteľom súčasnej vlády je na šiestom mieste podpredseda vlády Pavol Hamžík, nasleduje minister zahraničia Eduard Kukan. Premiér Dzurinda skončil na 11. mieste a bývalý predseda vlády a terajší šéf HZDS Vladimír Mečiar obsadil 14. priečku. (TASR, SITA, nč)