Hoci strašná bolesť pominie, popáleniny sprevádzajú človeka po celý život

BRATISLAVA (SME - and) - Len máloktorý pacient s ťažkými popáleninami má možnosť porozprávať lekárom o tom, aké bolesti prežíva. Podľa primára Centra popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v bratislavskej ružinovskej nemocnici MUDr. Jána Kollera sú však ...

BRATISLAVA (SME - and) - Len máloktorý pacient s ťažkými popáleninami má možnosť porozprávať lekárom o tom, aké bolesti prežíva. Podľa primára Centra popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v bratislavskej ružinovskej nemocnici MUDr. Jána Kollera sú však bolesti pri popáleninách strašné, pretože pri nich vzniká šok, „ktorý síce bolesť o niečo zmierni, ale nie veľmi“. Čím vyvrátil názor, že horiaci človek v prvom momente bolesť ani necíti, v takom je šoku. Intenzita bolesti však podľa odborníkov závisí nielen od plochy tela, ktorá je zasiahnutá, ale aj od hĺbky popálenín. „Aj popálených 100 percent povrchu tela vieme vyliečiť, ak ide o popáleniny prvého stupňa, teda ľahšie a povrchové. Naopak, najhlbšie sú popáleniny tretieho stupňa. Pri zasiahnutí 90 percent povrchu tela sú pri tomto stupni šance na prežitie minimálne, ani nie jedno percento,“ hovorí MUDr. Koller. Takýto rozsah a hĺbku popálenín mal aj Zoltán Sárai, ktorého do centra previezli z Nových Zámkov po tom, čo ho neznámy páchateľ polial benzínom a zapálil. „Čo k tomu dodať ako to, že to je strašná tragédia a za 29 rokov svojej praxe som sa s takouto brutálnou vraždou netretol,“ povedal MUDr. Koller pre SME.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku máme dve špecializované centrá (v Bratislave a v Košiciach), do ktorých by mali byť pacienti prevezení do 24 hodín. Zatiaľ najväčším úspechom bratislavských lekárov bola záchrana pacienta s popáleninami III. stupňa na 82 percentách povrchu tela. Takýchto pacientov aj po skončení náročnej liečby musia sledovať až do konca života. Sú ťažko postihnutí, najmä pre jazvy, poruchy funkcií kĺbov a šliach, prípadne im robia ešte opravné operácie. Tí, ktorí majú popáleniny na tvári, sa so svojím vzhľadom vyrovnávajú najhoršie. „Popálenina nepostihuje len samotnú kožu, ktorá má viacero dôležitých funkcií, ale aj s ňou spojené iné orgány,“ zdôrazňuje MUDr. Koller. Podľa jeho slov sú výsledky práce slovenských odborníkov na európskej úrovni. Zatiaľ čo okolo druhej svetovej vojny bola pri zasiahnutí 30 percent povrchu tela popáleninami III. stupňa šanca na prežitie 50-percentná, teraz má rovnakú nádej na prežitie pacient so zasiahnutými 70 percentami povrchu tela. „Pokročili sme a každý rok sa to zlepšuje, hoci v poslednom čase napredujeme o čosi pomalšie. Začali sa vyskytovať komplikácie s obličkami, pľúcami, srdcom a cievami, rozličné infekcie,“ dodáva MUDr. Koller. V súčasnosti sú obe centrá vybavené relatívne najmodernejšími prístrojmi a pacienti s ťažkými popáleninami, ktoré tvoria asi len 4 percentá zo všetkých popálenín v SR, sú hospitalizovaní na špeciálnych lôžkach. Tie sú naplnené špeciálnym keramickým pieskom, ktorý udržuje potrebnú teplotu a zároveň umožňuje prúdenie vzduchu, nedochádza teda k preležaninám a znižuje sa riziko infekcie. Cena jedného lôžka je bez prevádzkových nákladov 1,5 milióna korún. Liečba jedného pacienta s popáleninami stojí v priemere 5000 korún na deň, pri rozsiahlejších popáleninách, ktoré si vyžadujú 2-3-mesačnú liečbu, cena vyskočí až na 1,5-2 milióny korún. „Hoci v priemere stojí denne liečba 5-tisíc korún, zdravotné poisťovne nám platia len 3700 korún, čím naše oddelenie vyrobilo za prvý polrok 1999 nemocnici stratu 6 miliónov,“ konštatuje MUDr. Koller. Ako v každom prípade, aj tu platí, že prevencia je niekoľkonásobne lacnejšia ako liečba. Keďže len 20 percent popálenín tvoria pracovné úrazy, znamená to, že ich väčšina vznikne pri neodbornom či neopatrnom zaobchádzaní s ohňom. Najťažšie popáleniny vznikajú plameňom alebo elektrickým prúdom, ktorého nebezpečenstvo spočíva v tom, že preniká do hĺbky pod kožu. Odborníci uvádzajú, že svedkovia nehody zväčša nekonajú rozumne, pretože sú v šoku. Základným pravidlom však je človeka uhasiť a ochladiť. Horiaceho človek treba v prvom rade poliať vodou, pováľať po zemi alebo oheň uhasiť prikrývkou a až potom zavolať odbornú pomoc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 317
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 132
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 344
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 892
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 875
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu