Postoj medzinárodného spoločenstva k situácii vo Východnom Timore je celkovo váhavý. Inak agilný „svetový policajt“ Spojené štáty americké však svojich partnerov v ničnerobení zatiaľ predstihol. Americký minister obrany William Cohen v stredu vyhlásil, že USA sa k mierovým jednotkám pravdepodobne nepripoja. Včera toto vyhlásenie zjemnil austrálsky premiér John Howard, ktorý rokoval s ministerkou zahraničných vecí Madeleine Albrightovou a aj prezidentom Billom Clintonom. USA údajne budú podporovať mnohonárodnostné jednotky. Rozsah tejto podpory je pritom stále predmetom diskusií.
Váhanie Washingtonu má svoje korene jednoznačne v histórii. Spojené štáty sú totiž tradičným spojencom Jakarty. Takmer od svojho vzniku v roku 1945 bola Indonézia totalitnou krajinou. Nikdy sa však celkom nepriklonila ku komunizmu, a preto bola strategickým partnerom USA v inak červenej Ázii. Američania stáli pri „otcovi vlasti“ Sukarnovi, ako aj neskôr pri prezidentovi Suhartovi. Veľmi blízko mali aj k vplyvným armádnym kruhom. Až po posledných udalostiach zastavili spoluprácu s indonézskou armádou, ktorej dosiaľ pomáhali s technológiami a tréningom. Výrazne pomohli tomuto vzmáhajúcemu sa ázijskému tigrovi aj v oblasti ekonomiky, a to aj po roku 1998, keď krajinu postihla ťažká kríza a Suharto sa musel vzdať vlády.
Washington váha v otázke Východného Timoru aj preto, že doteraz sa vždy pri problémoch Indonézie s jej etnikami a územiami postavil na stranu Jakarty. Na začiatku 60. rokov územie Západného Irianu, ktoré ostávalo naďalej pod holandskou správou, obsadili indonézski vojaci. Obyvatelia Irianu a ani holandskí kolonizátori ich nevítali ako osloboditeľov a odporovali. Holanďania svoj vzdor vzdali až v momente, keď ich upozornili Spojené štáty. Rovnako to bolo aj v roku 1975, keď Indonézia obsadila práve Východný Timor.
(kos)