Až privolaní hasiči „vyslobodili zo zajatia“ automatu na kondómy 23-ročného Španiela, ktorý strávil s dvoma prstami zacviknutými v prístroji štyri nezávideniahodné hodiny. Večer mladého muža, uprednostňujúceho bezpečný sex, sa pritom začal tak romanticky… Po večeri v priateľkinej spoločnosti si neďaleko pláže v Cádize chcel zakúpiť tzv. pánsku ochranu. Do automatu pred miestnou lekárňou vhodil peniaze, ale prístroj nereagoval. Preto doň netrpezlivý klient začal búchať a napokon vopchal do jeho útrob ruku, aby sa pokúsil kondóm vytiahnuť. To sa však nepodarilo. Nasledujúce štyri hodiny si mladý muž počas neúspešných pokusov o vyslobodenie zo „zajatia“ musel v partnerkinej spoločnosti vypočuť množstvo ironických, škodoradostných a urážlivých poznámok okoloidúcich, informuje včerajšie vydanie denníka El Mundo.
DIERA V OZÓNE SA ZMENŠUJE
Osem miliónov štvorcových kilometrov je plocha, ktorú vytvára diera v ozónovej vrstve nad Antarktídou. Ako píše denník Le Figaro, diera, ktorá je taká veľká ako Európa, je na ústupe vďaka ochranným opatreniam na medzinárodnej úrovni. Experti Medzinárodnej meteorologickej organizácie (WMO) uvádzajú, že diera v ozónovej vrstve sa zmenšila o 23 percent v porovnaní s veľkosťou v roku 1970. Ozónová vrstva, ktorá filtruje veľkú časť ultrafialových lúčov, je veľmi citlivá na emisie chlóro-fluórokarbónov (CFC), nazývaných tiež freóny. Pokroky v ochrane ozónovej vrstvy sa dosiahli vďaka Montrealskému protokolu o látkach poškodzujúcich ozónovú vrstvu. V roku 1988 ho ratifikovalo 43 krajín. Meteorológovia zdôrazňujú, že ozónová vrstva sa úplne obnoví až v polovici budúceho storočia s podmienkou, že štáty sveta budú pokračovať v úsilí znižovať emisie plynov CFC, uzatvára denník Le Figaro.
PONDELKY SÚ NEBEZPEČNÉ
Na pondelok pripadá v porovnaní s ostatnými dňami v týždni najviac pracovných úrazov. Vyplýva to zo štúdie nemeckej asociácie profesií, v rámci ktorej odborníci preskúmali okolnosti piatich miliónov úrazov. Pravdepodobnosť, že k nehode na pracovisku dôjde práve v pondelok, je oproti napríklad piatku až o 30 percent vyššia. Počet úrazov v priebehu týždňa klesá. Podľa štatistík za posledné tri roky pripadá na každý pondelok v priemere 300 úrazov, na stredu 270 a na piatok už len 230. Pondelky sú teda najnebezpečnejšie dni v týždni. Podľa odborníkov asociácie je to aj preto, že zamestnanci sa po víkendovom odpočinku ešte nestihli prispôsobiť pracovnému tempu. Na dôvažok v pondelok na nich obyčajne čaká v zamestnaní viac práce ako v iné dni. Asociácia preto odporúča všetkým zamestnávateľom - a aj zamestnancom, aby vzali do úvahy aj tento fakt, keď budú plánovať pracovný program.
(TASR)