CANBERRA (REUTERS, r) - Austrália v stredu potvrdila svoje odhodlanie trvať na vyslaní mierových zborov s podporou OSN do Východného Timoru, a to i napriek odmietavému postoju Indonézie. „Kým nebude dostatočne obnovená bezpečnosť - a máme veľmi málo dôkazov, že by sa tak dialo - na indonézsku vládu sa musí vyvinúť medzinárodný nátlak, aby umožnila vstup mierových síl,“ povedal novinárom premiér John Howard po mimoriadnom zasadnutí vlády. Podľa jeho slov medzinárodné spoločenstvo stále zvažuje uplatnenie ekonomického tlaku na Indonéziu, napríklad zastavenie pomoci Medzinárodného menového fondu. Pripustil, že vzťahy Canberry a Jakarty sa v dôsledku východotimorskej krízy zhoršili. „Cieľom je napokon urobiť správnu vec, a nie zachovať vzťahy za každú cenu,“ povedal. Na niekoľkotisícovej misii by sa zrejme mohla zúčastniť Austrália, Nový Zéland, Malajzia, Thajsko, Portugalsko, Británia a Kanada. Generálny tajomník OSN Kofin Annan i austrálska vláda dali Jakarte v utorok 48-hodinové ultimátum na obnovenie poriadku.
Podľa slov ministra zahraničných vecí Alexandra Downera je stále jasnejšie, že len mierové jednotky OSN môžu obnoviť poriadok na území, kde od minulotýždňového referenda o nezávislosti zabili milície stovky ľudí. „Po prvých 24 hodinách výnimočného stavu sa vôbec nezdá, že by sa situácia zlepšila. Ak sa vôbec zmenila, tak len k horšiemu,“ povedal. Udalosti v Dili, kde milície vyčíňajú v uliciach mesta, prirovnal ku kambodžskému Phnompenhu v roku 1975, keď mesto obsadili Červení Kméri.
Obaja, Howard i Downer, však označili za nemožné vyslať do Východného Timoru mierové zbory bez súhlasu indonézskej vlády, aj keď v Charte OSN sú predpoklady na takéto konanie. „Bol by to veľmi, veľmi zložitý vojenský konflikt, do ktorého by sme sa dostali, slovom - vojna,“ povedal Downer. V čase jeho vyhlásenia sa objavili správy, že Jakarta neprijme vyslanie mierových jednotiek do Východného Timoru, kým indonézsky parlament neratifikuje výsledok tamojšieho referenda o nezávislosti, čo môže trvať dva mesiace. Čínsky prezident Ťiang Ce-min súčasne chladne odbil austrálske žiadosti o medzinárodný zásah vo Východnom Timore. „Tieto krízové ohniská možno vyriešiť mierovými rokovaniami a dialógom,“ povedal novinárom po svojom stretnutí s Howardom. Čína má v Bezpečnostnej rade OSN právo veta a navyše sa obáva opakovania „timorskej cesty“ v prípade Taiwanu. Pozícia Ruska zostávala nejasná.