Zmluva o Európskej únii vypočúvanie navrhnutých členov komisie pred parlamentom nevyžaduje. Dobrovoľnú kontrolu exekutívy zaviedol pred piatimi rokmi Jacques Santer a stalo sa nemysliteľné, že by jeho príklad nebol nasledovaný. Santerovmu tímu dali europoslanci zabrať, aj keď mu nakoniec s výhradami vyslovili dôveru. V marci tohto roku, keď EK podala pre podozrenie z podvodov a netransparentnosti demisiu, spor medzi komisiou a parlamentom vyvrcholil. Aj preto bol nový Európsky parlament pri svojom prvom vystúpení na verejnosti po júnových voľbách rozhodnutý byť skôr tvrdší na začiatku, ako neskôr ľutovať.
Šesťdesiat hodín „prijímacích skúšok“ pre komisárov však dopadlo pozitívne. Predsedkyňa EP Nicole Fontainová ich ovenčila prívlastkami ako príkladné, perfektné a veľmi zodpovedné. Jedným dychom predpovedala, že parlament novú komisiu schváli. Jej názor podoprelo aj hodnotenie výborov, ktoré vo svojich listoch žiadneho komisára nezamietli, jedine v prípade Belgičana Philippa Busquina sa výbor pre vedu a výskum nevyslovil ani za, ale ani proti. „Nová komisia bude silnejšia ako tá stará,“ vyslal po skončení vypočúvania pozitívny signál Hannes Swoboda, podpredseda socialistov, druhej najsilnejšej frakcie v EP. Rovnako Zelení a liberáli naznačili, že v budúcotýždňovom hlasovaní mienia Prodiho tímu vysloviť dôveru. Ako sa predpokladalo, rozpoltená je len najsilnejšia frakcia konzervatívcov. Proti sú zatiaľ Briti, ktorí nechcú zodvihnúť ruku za komisárov, ktorí boli aj v Santerovej komisii.
Aj keď bolo vypočúvanie komisárov vzhľadom na veľký počet europoslancov trochu ťažkopádne, komisia i parlament môžu ísť členským krajinám EÚ príkladom. Predviedli čosi, čo je síce bežné v USA, ale neznáme v európskom dianí, kde sa politici zvolení do funkcií nemusia pred nástupom do funkcie podrobiť podobnej previerke zo strany parlamentu. V Bruseli však názorne ukázali vôľu demokraticky kontrolovať fungovanie európskej vlády prostredníctvom jediného priamo voleného orgánu - parlamentu. Prepisy výpočúvaní sa v rukách poslancov a novinárov stali záväzkami, s ktorými bude Európska komisia v nasledujúcich piatoch rokoch nemilosrdne konfrontovaná.
MIRIAM ZSILLEOVÁ