Noví laureáti atletickej Zlatej ligy Szabóová a Kipketer majú pol milióna dolárov, chýba im však olympijské zlato

BRATISLAVA (SME - PETER FUKATSCH) - Sedemdielny seriál atletickej Zlatej ligy sa na berlínskom Olympijskom štadióne končil s eminentným záujmom o výsledok dvoch bežcov a jednej vytrvalkyne. V hre o milónový jackpot totiž po mítingoch v Osle, Ríme, Paríži,

Monte Carle, Zürichu, Bruseli zostali stopercentne rumunská 24-ročná vytrvalkyňa Gabriela Szabóová a dánsky bežec na 800 m 29-ročný Wilson Kipketer. So šikovnými právnikmi sa mohol z rohu hojnosti azda napiť aj kenský prekážkar na 3000 m Bernard Barmasai, ktorý tiež neprehral ani jedny preteky Golden League, ale po zürišskej Weltklasse pre britskú stanicu BBC zle porozumel hypotetickej otázke - Čo by robil, keby ho predbehol Christopher Koskei, neskorší majster sveta, lebo vo Švajčiarsku mal k tomu veľmi blízko? Keňan so slabou angličtinou povedal: „Asi by som ho poprosil, aby ma nechal vyhrať.“ Z vety vyvodila Medzinárodná amatérska atletická federácia (IAAF) záver, že Barmasai poškodil dobré meno kráľovnej športov, zürišskú výhru mu síce nechala, ale odobrala mu právo získať prípadne celkové. Na berlínskom mítingu ISTAF však popri nešťastnom Keňanovi, ktorý skončil na sevillských MS až piaty, prefrčal Maročan Ali Ezzine a žiadne súdy sa konať nebudú. Drobná neporaziteľná Rumunka na 3000 i 5000 m Szabóová a takmer rovnako suverénny Kipketer (iba na MS horko-ťažko zachránil prvenstvo pred dobiedzajúcim Juhoafričanom Sepengom) si po berlínskom závere Zlatej ligy padli do náručia a rozdelili si milión dolárov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už meno Gabriely Szabóovej veští maďarské korene. Pochádza zo sedmohradského mestečka Bystrita, trénuje ju Zsolt Gyöngyosi. Rumunku manažuje presne ako Gebrselassieho či Barmasaia Jos Hermens. Gabi vlastní v Rumunsku tri domy, ten v Bystrite jej slúži ako tréningové stredisko, dva má v Bukurešti. Veľa ju naučili veľké hviezdy rumunskej vytrvaleckej školy Doina Melinteová a Paula Ivanovová. Mladučká Gabi však mala po páde komunistického režimu v krajine iné podmienky než jej vzory. Tréningovú i pretekársku réžiu si študentka bukureštskej univerzity financuje sama, málo je doma, v Rumunsku už päť rokov nepretekala.

Keňana z úplne zabudnutej vysokohorskej masajskej osady Kampchemoiywo objavil pre veľkú atletiku v roku 1988 Ír Colm O‘Conell v katolíckej škole St. Patrick Highschool v mestečku Ipen, 400 km severovýchodne od Nairobi. O dva roky neskôr sa vybral na východ Afriky predseda Dánskeho atletického zväzu Ove Björn Kraft, aby prilákal na sever Európy posily svojej reprezentácie. Kipketerovi objednal letenku „one-way ticket“ - na jednu cestu bez návratu. Postaral sa však o všetko, aby si zvykol na európske pomery v chladnej rovinatej krajine. Wilson pri prvom zlate na MS v Göteborgu v dánskom drese povedal, že víťazný Mercedes mu je nanič, keď sa v Kodani zásadne jazdí na bicykloch. O rok neskôr mu Kenská atletická federácia prekazila štart na atlantskej olympiáde, lebo Wilson ešte nenaplnil sedemročnú lehotu, aby nadobudol občianstvo Dánskeho kráľovstva, Keňu reprezentovať odmietol. O ďalší rok vyhral druhé majstrovstvá sveta, ale predovšetkým dvakrát vyrovnal a napokon prekonal šestnásť rokov starý svetový rekord Brita Sebastiana Coea 1:41,73 min z Florencie roku 198 - postupne: Štokholm 1:41,73, Zürich 1:41,73, a 24. augusta 1997 konečne 1:41,11 min. Vlani po návšteve rodnej africkej krajiny ochorel na maláriu, štart na budapeštianskych ME s ôsmym miestom a časom 1:50,30 min, bolo Wilsonovou zlou epizódou.

SkryťVypnúť reklamu

Szabóová ani Kipketer v tomto roku nevedeli, čo je to prehra. Ani jeden z nich však nie je olympijským víťazom. Gabriela mala v roku atlantských OH iba 22 rokov (na 1500 m získala striebro), Wilsonovi chýbalo občianstvo, po ktorom túžil. Plány laureátov Golden League na rok 2000 netreba azda ani zdôrazňovať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 549
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 246
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 010
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 087
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 936
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 828
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 440
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu