Slávnostné odhalenie pamätníka obetiam holokaustu sa uskutočnilo vo Vyhniach v okrese Žiar nad Hronom. Na slávnostnom akte sa zúčastnili výkonný predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR František Alexander, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Ján Husák, veľvyslankyňa Rakúska v SR Gabriele Matznerová-Holzerová a veľvyslanec Nemeckej spolkovej republiky v SR Ludger Buerstedde. Pamätník, ktorého autorom návrhu je Slovák žijúci v Izraeli Juraj Fatran a realizátorom bratislavský výtvarník Milan Veselý, pripomína utrpenie Židov v jednom z troch stálych pracovných táborov na Slovensku, ktoré zriadil v rokoch 1941 až 1944 režim vojnového Slovenského štátu. Obyvatelia vyhnianskeho tábora pomáhali predovšetkým pri stavebných prácach v tamojších štátnych kúpeľoch. Od marca roku 1942 transportovali Židov z Vyhní do nacistických koncentračných táborov v Poľsku. V novembri v roku 1942 ich tam zostalo 250. Spomienky na neľudské podmienky vo vyhnianskom pracovnom tábore priblížil pri odhalenom pamätníku jeden z jeho bývalých väzňov Oto Šimko z Bratislavy. Je jedným z dnes už iba šiestich žijúcich Židov z Vyhní, z ktorých piati žijú v Izraeli.
SPOLUPRÁCA ORESKÉHO SO ŠVAJČIARSKOM
Pôžičku na plynofikáciu vo výške 120 000 švajčiarskych frankov získala obec Oreské z okresu Skalica od partnerského švajčiarskeho mesta Herzogenbuchsee. Dohodu o poskytnutí finančných prostriedkov podpísali koncom augusta vo švajčiarskom stredisku Grindenwald primátor mesta Herzogenbuchsee Fred Lütti a starostka obce Oreské Beata Štefková. Ako starostka informovala, posledné prázdninové dni trávilo vo Švajčiarsku takmer štyridsať žiakov Základnej školy v Oreskom. V deň podpisu dohody sa uskutočnil švajčiarsko-slovenský kultúrny deň, na ktorý zavítali nielen poslanci družobného mesta, ale aj veľvyslanec Slovenskej republiky vo Švajčiarsku Juraj Hraško. Dvanásťdňový pobyt detí vo Švajčiarsku sa uskutočnil na pozvanie družobného mesta Herzogenbuchsee, ktoré hradilo žiakom pobyt, dopravu aj stravu. Žiaci mali možnosť podrobne si prezrieť spomínanú turistickú oblasť a navštívili aj veľvyslanectvo SR v Berne. (TASR, r)
NOVÁ PUBLIKÁCIA O BISKUPSKÝCH LUŽNÝCH LESOCH
Nový sprievodca náučným chodníkom Biskupické lužné lesy vyšiel v týchto dňoch v edícii Apop. Oboznamuje návštevníka s najkrajšími časťami legendami a povesťami opradeného územia juhovýchodnej časti Bratislavy. S výnimkou územia prírodnej rezervácie Ostrov Kopáč je trasa náučného chodníka vhodná aj pre cykloturistov. Publikácia informuje o vzniku Podunajskej nížiny a lužných lesov, živočíšstve a o chránenom areáli Pánsky diel. Vysvetľuje hydrologický režim a jeho vplyv na vegetáciu a prináša údaje o prírodnej rezervácii Ostrov Kopáč. Pozornosť venuje rastlinným spoločenstvám lužných lesov, Biskupickému ramenu, prírodnej rezervácii Gajc ako aj hospodárskej činnosti v lese. Samostatná časť sa sústreďuje na chránený areál Bajdel, na Hrušovskú nádrž a jej vtáctvo. Publikácia je nepredajná, a preto sa prípadní záujemcovia musia obrátiť na adresu edície na Klobučníckej ulici 7. (TASR, r)