v Rusku i v Spojených štátoch. Tento škandál obsahuje „veľký organizačný prvok“, povedal hovorca novinárom. Uviedol, že nevie, kto si aféru objednal, ani prečo. Upozornil, že obidve krajiny sú pred voľbami. Podľa hovorcu sa prezident Boris Jeľcin nechal o celej záležitosti informovať predsedom Federálnej bezpečnostnej služby Nikolajom Patriševom. „Prezident je človek, ktorý je zvyknutý dôverovať faktom. Fakty ale chýbajú,“ uviedol Jakuškin.
Minister zahraničných vecí Igor Ivanov včera povedal, že Rusko je pripravené spolupracovať so všetkými krajinami v boji s korupciou. Uviedol, že v najbližších dňoch odcestuje do USA „reprezentatívna delegácia“, ktorá na základe obojstrannej dohody posúdi s americkými predstaviteľmi situáciu okolo záležitosti týkajúcej sa Bank of New York. Podľa ruskej tlače pracovalo v tomto americkom finančnom ústave niekoľko osôb prepojených so skupinami organizovaného zločinu. Tieto osoby vraj zabezpečovali finančné transakcie spojené s praním nelegálne získaných peňazí. Podľa dosiaľ nepotvrdených údajov sa na kontá vysokých ruských predstaviteľov dostali tiež peniaze, ktoré Rusko obdržalo od Medzinárodného menového fondu na podporu ekonomickej reformy.
Bývalý ruský generálny prokurátor Jurij Skuratov, ktorý bol z funkcie zosadený na príkaz z Kremľa, keď sa pokúšal odhaliť chúlostivé finančné podvody, včera potvrdil, že generálna prokuratúra vyšetrovala „finančné záležitosti“ prezidentovej dcéry Tatiany Ďjačenkovej. Zároveň uviedol, že by bolo predčasné spájať informácie o jej činnosti a o rozkrádaní úverov MMF. Skuratov pochybuje, že by sa terajšie vedenie generálnej prokuratúry odhodlalo vypočúvať prezidentovu dcéru, ktorá pracuje ako poradkyňa v Kremli. „Úlohou vyšetrovania korupčných záležitostí je dokázať, že akékoľvek úradné osoby sa musia zodpovedať za trestný čin, ktorého sa dopustili. Je potrebné vrátiť peniaze štátu. Vrátiť ich ľuďom,“ povedal Skuratov.