PARÍŽ (ČTK) - Úlohu Organizácie spojených národov v terajšom krvavom vývoji v indonézskom Východnom Timore včera kritizovali francúzske denníky, ktoré prirovnávajú tamojšiu tragédiu ku Kosovu v Juhoslávii. OSN nechala Timor potopiť sa v chaose, píše Le Figaro, zatiaľ čo Le Monde píše o „paralýze medzinárodného spoločenstva“, ktoré sa zdá bezmocné v snahe priviesť Indonézanov k rozumu. Svetovej organizácii, ktorá zorganizovala veľmi citlivé referendum, hrozí, že bude ponížená, predpovedá Le Monde. OSN doviedla obyvateľov Timoru na pol cestu k voľnému vyjadreniu ich vôle, ale potom ich nechala hnapospas - konštatuje katolícky La Croix. Hrozivá odplata milícií odmietajúcich nezávislosť, ktorú musí znášať už tri dni timorský ľud, pripravila mocnosti, spútané v zložitom mechanizme OSN, o ich hlas, dodáva denník.
Francúzsky minister zahraničných vecí Hubert Védrine sa v pondelok vyslovil za „kolektívny tlak“ členov Bezpečnostnej rady OSN na indonézske vedenie, aby zastavilo násilnosti. Odmietol sa ale vysloviť k prípadnému vyslaniu ozbrojených síl do Východného Timoru. Indonézskym úradom musia s najvyššou naliehavosťou pripomenúť ich zodpovednosť spoločne všetci členovia Bezpečnostnej rady OSN, povedal Védrine. Generálny tajomník opozičnej Liberálnej domokracie Dominique Bussereau včera vyhlásil, že „už nie je možné tolerovať bezmocnosť OSN a je nevyhnutné, aby v Timore rozmiestnili čo najskôr medzinárodné sily“.
Východný Timor je od nás veľmi ďaleko, omnoho ďalej ako Kosovo, uviedol regionálny denník La Nouvelle République du Centre Ouest. Ale tamojšie masakre - bohužiaľ - pripomínajú krvipreliatie v bývalej Juhoslávii. Keď to zjednodušíme, môžeme meno Kosova nahradiť Východným Timorom, Srbsko Indonéziou a srbské milície indonézskou armádou. Môžeme dúfať, že prezident Habíbí bude menej zaťatý ako Miloševič? V každom prípade je tu jeden veľký rozdiel: Indonézia je ázijský gigant s 200 miliónmi obyvateľov, zatiaľ čo Srbsko je malým národom s 10 miliónmi duší, dodáva francúzsky denník.