Karlove Vary 25. januára (TASR) - Zástupcovia šiestich krajín kandidujúcich na členstvo v EÚ sa dnes v Karlových Varoch dohodli na užšej spolupráci v posledných fázach prístupových rokovaní.
Vyjednávači krajín tzv. Luxemburskej skupiny po stretnutí vyhlásili, že majú spoločný cieľ - dosiahnuť dobrú dohodu pre svojich farmárov v tvrdých rokovaniach, ktoré sa majú skončiť do konca tohto roku.
Európska komisia (EK) 30. januára zverení návrhy, akú čiastku z obrovského rozpočtu pre pomoc poľnohospodárstvu by mali nové členské krajiny dostať. EK chce zverejnením návrhu upokojiť obavy súčasných členov EÚ znepokojených otázkou, koľko bude rozširovanie únie stáť.
Predpokladá sa, že podľa návrhu EK by mali byť priame platby farmárom rozfázované na desať rokov, pričom počiatočná úroveň by tvorila 20-25 percent objemu financií, ktoré dostávajú súčasné štáty EÚ.
Výplata plných poľnohospodárskych dotácií novým členským štátom by veľmi zaťažila rozpočet EÚ, ktorá už teraz na farmárov míňa ročne 40 miliónov eúr, čo je 42 percent celkového rozpočtu.
V súvislosti s poľnohospodárskymi dotáciami sa hovorí hlavne o Poľsku, ktoré má spomedzi kandidátskych krajín najväčší farmársky sektor, ten je však v zlom stave. Varšava preto najhlasnejšie obhajuje rovnaké podmienky pre nových členov.
"Rovnaký prístup znamená, že po rozšírení by malo byť vo farmárskom sektore rovnaké ihrisko. Farmári, vrátane poľských, by mali mať možnosť súťažiť za rovnakých podmienok," povedal v Karlových Varoch hlavný poľský vyjednávač Jan Truszczynski.
Kandidátske štáty sa často pokúšali koordinovať svoju odpoveď na požiadavky EÚ, národné záujmy a túžba urobiť dojem však viedli k tomu, že jednotlivé krajiny zo spoločného radu vystúpili.
Podľa pozorovateľov kandidáti zrejme nebudú mať veľmi na výber a budú musieť prijať návrh, ktorý dohodnú členské štáty EÚ. Uchádzačom o členstvo v únii možno bude ponúknutá iná forma pomoci, napríklad subvencovanie predčasného odchodu farmárov do dôchodku alebo financovanie modernizácie poľnohospodárskych podnikov. Maďarský štátny tajomník Peter Gottfried však vyhlásil, že takáto forma kompenzácie za zníženie priamych platieb je neprijateľná.
Luxemburskú skupinu tvoria Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovinsko, Estónsko a Cyprus. Ďalšie krajiny, ktoré chcú do EÚ vstúpiť v roku 2004 sú Slovensko, Malta, Litva a Lotyšsko.