Zníženie základného imania (ZI) o 8,195 miliardy Sk a schválenie zmeny stanov spoločnosti, súvisiacich s týmto znížením, budú hlavnými bodmi stredajšieho mimoriadneho valného zhromaždenia Investičnej a rozvojovej banky. IRB tak po tomto znížení bude disponovať len základným kapitálom (500 miliónov Sk), potrebným na zachovanie bankovej licencie, ktorého výšku upravuje zákon o bankách. Z prostriedkov získaných znížením nominálnej hodnoty akcií sa vykryje časť z kumulovanej straty, čím sa splní ďalší z krokov potrebných na ozdravenie tejto problémovej banky. Technická stránka zníženia imania bude znamenať, že nominálna hodnota akcií sa zníži z 1000 Sk na 58 Sk.
FRISHKOPFA NAHRADIL REPČÁK
Od minulého týždňa sa pôsobenie Johna Frishkopfa, doterajšieho výkonného viceprezidenta pre financie VSŽ, a. s. Košice, v tejto funkcii skončilo. Zodpovednosť za riadenie finančného úseku VSŽ v súčasnosti v plnej miere preberá viceprezident pre financovanie Vladimír Repčák. Uviedol to v utorok hovorca VSŽ Jozef Marko. Podľa hovorcu ostáva J. Frishkopf aj naďalej finančným poradcom hutníckeho kombinátu. „Vo VSŽ uplatnil svoje skúsenosti pri zefektívnení činnosti finančného úseku a pri rokovaniach o reštrukturalizácii dlhov spoločnosti,“ povedal J. Marko na margo pôsobenia bývalého výkonného viceprezidenta pre financie vo VSŽ, ktorý bol vo funkcii od apríla tohto roku.
ČESI AVIZUJÚ DOVOZNÉ CLO NA CUKOR
Česká republika plánuje zvýšiť dovozné clo na cukor, ktoré by malo platiť najviac štyri roky. Návrh by mal v stredu prediskutovať vládny kabinet. Informoval o tom v utorok český minister poľnohospodárstva. Minister ďalej uviedol, že štvorročný plán ochrany domáceho trhu bude zahŕňať aj kvóty na importy so štandardným clom. Colné poplatky za nadmerný dovoz by mali zostať na súčasných úrovniach. Vysoký objem importu do ČR na prelome rokov 1998/1999 znamenali pre regionálnych producentov a cukrovary stratu vo výške približne 900 mil. Kč. Dovoz cukru vzrástol v roku 1998 na úroveň 40 000 ton z úrovne 8 260 ton zaznamenanej v predchádzajúcom roku.
BANKY SÚ UŽ V POSLEDNEJ FÁZE
Podľa posledného zisťovania Národnej banky Slovenska (NBS) je bankový sektor v poslednej etape prípravy na prechod do roku 2000, čo znamená, že sa v komerčných bankách pripravujú tzv. havarijné plány. Ako informoval vedúci tlačového oddelenia centrálnej banky Ivan Paška, NBS súčasne kladie veľký dôraz na využitie možností externého testovania kritických systémov v rutinnej prevádzke ako najdôležitejšieho faktora na zabezpečenie nerušenej funkčnosti celého bankového sektora pred a aj po 1. januári roku 2000.
(SITA, TASR)