Americký dolár posilnil voči japonskému jenu na približne jednotýždňové maximum na úroveň 111,40 JPY/1 USD. Dôvodom na oslabenie jenu boli obavy zo štvrtkových dát o vývoji hrubého domáceho produktu Japonska. Dáta charakterizujúce úroveň kapitálovej spotreby japonských korporácií v období od apríla do konca júna vykázali značný pokles, čo do určitej miery predznamenalo očakávané údaje o vývoji HDP. Celkovo vývoj kapitálových výdajov poklesol o 13,40 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku, hoci ich súčasné zisky vzrástli o 9,60 %.
Zatváranie pozícií bolo možné sledovať prakticky počas celého dňa, čo znamenalo oslabenie výmenného kurzu jenu aj voči euru. Euro posilnilo z úrovne 115,80 JPY/1 EUR až na hodnotu 117,60 JPY/1 EUR, na ktorej sa zastavilo. Podľa názorov analytikov možno po strmom posilnení jenu v priebehu uplynulých týždňov očakávať určitú korekciu. Odhady sústreďujúce sa na vývoj HDP v priebehu druhého štvrťroku očakávajú pokles o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom, kde bol zaznamenaný nárast o 2 %. To zároveň vytvára určitú možnosť pre Bank of Japan, ktorá by mohla intervenovať a do určitej miery zmeniť celkovú náladu na trhu.
Miernu podporu euru dali údaje o vývoji francúzskeho HDP, ktoré dosiahlo mierne vyšší rast, ako sa očakávalo. Podľa predpokladov malo francúzske HDP dosiahnuť hodnotu 0,5 %, avšak aj zverejnené údaje vykázali 0,6-percentný nárast. Nemecká nezamestnanosť bola prakticky na nezmenenej úrovni 10,30 %. Euro posilnilo v závere obchodného dňa na úroveň 1,0680 USD/1 EUR.
Českej korune sa počas dňa nepodarilo prekonať hranicu 36,590 CZK/1 EUR a neskôr v závere dňa atakovala 36,500 CZK/1 EUR. Poľský zlotý oslabil pod centrálnu paritu a podľa názorov analytikov je najbližšia silnejšia hranica podpory na úrovni 1,5 % od centrálnej parity v depreciačnej časti fluktuačného pásma.
BRANISLAV MATUŠEK
(Autor je dílerom ING Barings)