BRATISLAVA (SME - dd) - Predchádzajúci manažment Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) doviedol tento podnik v závere minulého roka do stavu, keď spĺňal podmienky na vyhlásenie technického defaultu. Veritelia však napokon od žiadosti o predčasné splatenie úverov upustili a nechali novému manažmentu pol roka na ozdravenie firmy. Hrozbu defaultu a teda faktického bankrotu SPP, sa tak podarilo odvrátiť. Vyplýva to z informácií, ktoré po svojej analýze stavu SPP zverejnila ratingová agentúry Moody‘s Investors Service. Tieto informácie doteraz nikto z predchádzajúceho ani súčasného vedenia SPP nezverejnil. K technickému defaultu dochádza v prípade, keď spoločnosť síce spláca svoje záväzky, poruší však ustanovenia o niektorých ekonomických ukazovateľoch, ktoré sú zakomponované v úverových zmluvách. Moody‘s síce nezverejnila, ktorý ukazovateľ porušil SPP, oznámila však, že došlo až k 1,5-násobnému prekročeniu.
Konkurencia na obzore
Necelý po rok od splnenia podmienok na technický default sa však SPP ocitol v inej situácie. Od dvoch renomovaných ratingových agentúr - Moody?s a Fitch IBCA - totiž dostal rating. Ten je v oboch prípadoch na úrovni Slovenska. Získanie ratingu je súčasťou prípravy emisie eurobondov v objeme 150 mil. EUR, ku ktorej by malo podľa dostupných informácií dôjsť do jedného mesiaca. Ratingové agentúry delia hodnotenie SPP na dve časti - tranzit plynu cez územie SR a distribúcia plynu do jednotlivých častí Slovenska. Pri tranzite hodnotia pozitívne, že SPP má dlhodobé zmluvy tak z producentom plynu - ruským Gazpromom, ako aj odberateľmi - západoeurópskymi spoločnosťami. Z ruských zdrojov pritom pochádza tretina spotreby plynu v západnej Európe, kde navyše očakávajú agentúry rast spotreby. Na druhej strane však upozorňuje na blížiacu sa konkurenciu z dvoch nových vetiev plynovodu - severnej „jamalskej“ trasy a južnej trasy nazvanej „Modrý prúd“. Tie však nemôžu ovplyvniť už podpísané kontrakty, z ktorých prvý vyprší až v roku 2008. Otázne sú podľa agentúry Moody‘s aj ďalšie vzťahy SPP s firmou Kerametal, ktorá jej má poskytovať marketingové služby pri medzinárodných kontraktoch.
Zásahy štátu
V oblasti distribúcie plynu na území SR obe agentúry negatívne predovšetkým cenovú politiku bývalej vlády, kvôli ktorej SPP predával plyn za nižšie ceny, ako nakupoval. Ocenili preto nápravy, ktoré sa zvyšovaním cien až do roku 2002 chystá robiť táto vláda. Vplyv štátu na SPP však pretrváva aj naďalej, čo hodnotia agentúry veľmi negatívne. Poukazujú napríklad na to, že SPP nemôže prestať dodávať plyn neplatičom zo štátneho sektora ako sú školy a nemocnice. Výsledkom je, že polovica jeho pohľadávok je už po lehote splatnosti. Ratingové agentúry podporujú prípravy na vznik nezávislého orgánu na reguláciu prirodzených monopolov, aj keď ako pripomína Fitch IBCA, zrejme bude len „menej závislý“ od vlády, ako tomu bolo doteraz, keď podnik riadi ministerstvo. Obe agentúry podporujú aj snahy súčasného manažmentu očistiť SPP od neplynárenských investícií, ktoré robilo predchádzajúce vedenie. Hodnotu týchto investícií označuje Moody‘s ako otáznu.
Privatizácia vhodná
Obe agentúry nepredpokladajú, že by SPP mal byť v blízkej dobe privatizovaný. Ako v rozhovore pre SME povedal analytik agentúry Fitch IBCA Richard Hunter, tento predpoklad vyplýva z toho, čo sa dozvedeli od predstaviteľov slovenskej vlády. Podľa neho by hodnoteniu SPP nepomohlo, ak by sa vláda rozhodla privatizovať SP v prospech občanov. Ak by sa však rozhodla predať určitý balík akcií v prospech silne zahraničného investora, rating SPP by sa podľa predpokladov R. Hunetra zvýšil. SPP ako štátny podnik je totiž momentálne limitovaný ratingom Slovenska. „Nebyť tohto obmedzenia, SPP by mal rating lepší ako Slovensko. Bolo by to určite na investičnom stupni,“ dodal analytik agentúry Fitch IBCA R. Hunter.