Troch Srbov usmrtili včera ráno v blízkosti mesta Gnjilane vo východnej časti Kosova príslušníci ruských jednotiek medzinárodných mierových síl KFOR. Ako oznámilo vedenie KFOR, počas incidentu medzi kosovskými Albáncami a Srbmi prišiel o život aj jeden Albánec a dvaja ďalší utrpeli zranenia. Ruská hliadka zasiahla v skorých ranných hodinách do bitky medzi Srbmi a Albáncami. Po príchode na miesto činu vydali Rusi Srbom príkaz, aby prestali biť zranených Albáncov, Srbi však neuposlúchli a pokúsili sa na Rusov vystreliť. Tí útok opätovali a troch Srbov zastrelili. Pri incidente neprišiel o život žiadny príslušník KFOR. Za posledných 24 hodín zahynulo v Kosove dovedna šesť osôb, čím sa počet obetí od začiatku víkendu zvýšil na osem.
ZA ATENTÁTMI SÚ ARABI
Najmenej dve z troch osôb, ktoré prišli o život pri dvoch nedeľňajších bombových útokoch v Izraeli, boli izraelskí Arabi. Včera o tom informovali izraelské bezpečnostné zdroje, podľa ktorých dvaja podozriví pochádzali z arabskej osady Dabúríja neďaleko severoizraelského mesta Tiberias. Podľa miestnych obyvateľov si vyšetrovatelia prišli včera po rodičov podozrivých mužov, aby pomocou testov DNA zistili identitu telesných pozostatkov obetí. Obaja muži boli údajne členmi fundamentalistického moslimského hnutia operujúceho v Izraeli. O identite tretieho muža nie je zatiaľ nič známe. Podľa izraelských bezpečnostných expertov v prípade, že sa podozrenia potvrdia, pôjde o prvý prípad, keď budú izraelskí Arabi priamo zainteresovaní do bombových útokov na území židovského štátu. K výbuchom automobilov došlo v nedeľu takmer 24 hodín po tom, ako izraelský premiér Ehud Barak a palestínsky predák Jásir Arafat podpísali dohodu o obnovení mierového procesu na Blízkom východe.
UŽ NEMÔŽU MUČIŤ VÄZŇOV
Izraelský Najvyšší súd včera rozhodol o tom, že vyšetrovatelia tajnej služby Šin Bet nemôžu pri svojej práci používať metódy, ktoré bojovníci za ľudské práva označujú ako mučenie. Deväťčlenná komisia vydala svoje uznesenie po tom, ako sa na súd obrátili izraelské humanitárne organizácie a palestínski väzni. Podľa sudcu Elijaha Matzu nemajú vyšetrovatelia právo fyzicky ubližovať väzňom, nútiť ich zotrvávať v neprirodzených pozíciách ani brániť im v spánku. Včerajší výnos mení rozhodnutie komisie z roku 1987, ktoré umožňovalo vyšetrovateľom Šin Bet umiernenými prostriedkami mučiť osoby podozrivé z toho, že majú informácie, vďaka ktorým by sa mohlo zabrániť útokom proti židovskému štátu. Podľa bojovníkov za ľudské práva trvalo 30 rokov, kým sa im podarilo dosiahnuť zákaz mučenia a priviesť Izrael k tomu, aby dodržiaval medzinárodné zákony.
VO VIEDNI O RÓMOCH
Metodickú diskrimináciu rómskych komunít na našom kontinente odsúdil včera na viedenskej konferencii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) o rómskej problematike vysoký komisár OBSE pre menšinové otázky Max van der Stoel. Podľa jeho slov je rómska otázka už pridlho v ústraní, pričom prejavy diskriminácie a s tým spojené problémy nemôže obísť žiadny Európan. Vysoký komisár OBSE označil za hlavné problémy v tejto oblasti netrpezlivosť, vzájomnú nedôveru, zlú bytovú situáciu, nezamestnanosť, vzdelávanie a metodickú diskrimináciu.
(TASR, ČTK)