Naozaj jedinečný darček poslal poštou iracký prezident Saddám Husajn 12-ročnému švédskemu dievčaťu, ktoré otvorene protestovalo proti embargu OSN uvalenému na Irak. Ide o náramkové hodinky zhotovené z kovových častí zbraní, ktoré irackí vojaci používali vo vojne. Ruaja Faruková, pôvodom Iračanka, napísala istej irackej televíznej stanici list, v ktorom vyjadrila súcit s irackými deťmi trpiacimi sankciami OSN. Okrem iného uviedla, že vo Švédsku chce pre tieto deti urobiť peňažnú zbierku. Embargo OSN platí od roku 1990. Za tento čas sa podľa údajov Detského fondu OSN (UNICEF) dvojnásobne zvýšila miera úmrtnosti irackých detí.
MAJÚ MÁLO MŔTVOL
Štrajkom z dôvodu nedostatku mŕtvol hrozia profesori anatómie z lekárskej fakulty najväčšej honduraskej univerzity. Odvolávajú sa pritom na skutočnosť, že pre dekana fakulty bude naozaj nesmierne ťažké vyriešiť tento problém, ak sám nevyrazí do ulíc s pištoľou v ruke. Katedra anatómie dostávala pôvodne každý semester 30 mŕtvol. Tento počet sa však postupne znižoval, až mali študenti medicíny k dispozícii len jedno alebo dokonca žiadne telo zosnulého. Dôvodom nedostatku tohto študijného materiálu sú čiastočne upravené predpisy, uľahčujúce chudobným obyvateľom krajiny zobrať si telá zosnulých rodinných príslušníkov, ktorí zomreli v nemocniciach. Ďalším dôvodom je nová politika zabraňujúca darovaniu tiel obetí nehôd alebo vrážd na vedecké účely.
VEĽA POLIEVKY
Filmoví znalci si určite spomenú na francúzsky film Veľká žranica, v ktorom sa štyria čudáci ujedia k smrti. Niečo podobné, ale za účasti 30 000 ľudí a bez smrteľných následkov sa udialo v japonskej prefektúre Jamagata. Ako informoval denník Nihon Keizai Šimbun, takýto rekord padol v rámci najväčšieho japonského festivalu taro polievok. Kuchári v nadrozmernom hrnci s priemerom šesť metrov zmiešali tri tony taro zemiakov, 1,2 tony hovädzieho mäsa a veľké možstvo cesnaku. Keď bola polievka hotová, porcovali ju malým lopatovým bagrom.
KTO OBJAVIL ASPIRÍN?
Vedca, ktorý v skutočnosti vynašiel aspirín, pripravili nacisti počas ruhej svetovej vojny o autorstvo tohto lieku, pretože bol židovského pôvodu. Tvrdí to historik Walter Sneader zo škótskej univerzity Strathclyde. Nacisti bádateľa Arthura Eichengruna zbavili zamestnania a umiestnili do koncentračného tábora. Na uvoľnené miesto prišiel Eichengrunov kolega Felix Hoffman. Škótsky historik tvrdí, že objavil Hoffmanove poznámky, podľa ktorých bol aspirín prvýkrát pripravený pod Eichengrunovým vedením. Eichengrun si po vojne nárokoval autorstvo lieku, ale krátko nato zomrel. (TASR)