Prieskumy verejnej mienky a skepsa nemeckých voličov museli naladiť vládnucu Sociálnodemokratickú stranu Nemecka (SPD) na volebnú prehru v dvoch spolkových krajinách, že ich však čakala taká čierna nedeľa, ohúrilo mnohých. Voľby na krajinskej úrovni sú v Nemecku nielen veľmi výrečným barometrom celkových nálad voličov, ale majú priamy vplyv na rozloženie politickej moci v hornej komore parlamentu Bundesrate, ktorá musí schváliť polovicu prijímaných zákonov.
V Sársku, tradičnej bašte sociálnej demokracie, bolo sčítavanie hlasov napínavé do poslednej chvíle. Nemecký denník Süddeutsche Zeitung musel dokonca vyrobiť dve vydania. V prvom totiž informoval len o strate absolútnej väčšiny SPD v tejto spolkovej krajine, výsledkom sárskeho zápolenia je však ohromujúce prebratie moci opozičnými kresťanskými demokratmi (CDU). V bývalej východnej spolkovej krajine Brandenbursko stratili sociálni demokrati takmer 15 percent hlasov. Z nich si však na svoje konto pripísala CDU len sedem. Keďže pre krajiny bývalej NDR je zvyšujúca sa popularita exkomunistov príznačná, nie je prekvapením, že v nich získala PDS na úkor SPD 4,8 percenta. Zarážajúci je však zisk šiestich percent krajne pravicovým Nemeckým ľudovým zväzom (DVU), ktorý tak po šokujúcom minuloročnom volebnom úspechu v Sasku-Anhaltsku, kde dostal až 13 percent hlasov, zasadne do druhého krajinského parlamentu.
Podľa volebných analýz je jednoznačné, že Nemci hlasovali proti desať mesiacov vládnucej koalícii SPD a strany Zelených. Pikantná pritom bola pozícia sárskeho ministerského predsedu Reinharda Klimmta, ktorý počas volebnej kampane nekompromisne kritizoval politiku šéfa svojej strany a kancelára Gerharda Schrödera. Nepomohlo. Aj keď prieskumy pred volebnými miestnosťami jasne naznačujú, že voliči boli spokojní s Klimmtovou vládou, ale nespokojní so Schröderovým panovaním. Sociálni demokrati trpia za úsporné opatrenia, ktoré by napokon museli zaviesť aj kresťanskí demokrati, pokiaľ by boli pri moci a chceli by nemeckú ekonomiku ozdraviť. Účet však platí SPD a CDU si pripisuje úspechy bez väčšej námahy.
Sárčania a Brandenburčania svojím rozhodnutím opäť oslabili pozíciu sociálnodemokratického bloku v Bundesrate. Z 33 hlasov zo 69, ktoré doteraz Schröderovci mali, určite stratia tri hlasy za Sársko. O Brandenbursku rozhodne až zloženie volebnej koalície. SPD totiž po strate väčšiny potrebuje koaličného partnera a voľba medzi možnosťami CDU, PDS a DVU bude možno nepríjemná, ale jednoznačná pre opozičných kresťanských demokratov.
Horká príchuť porážky sa pre SPD zďaleka nekončí. Čakajú ju ešte krajinské voľby v troch spolkových krajinách. Doteraz mali sociálni demokrati proti sebe nielen voličov, ale aj samých seba. Podľa Schrödera bola práve mnohohlasnosť strany jednou z príčin porážky. Komunálne volebné zápolenie môže stranu alebo totálne rozložiť, alebo sa prejaví ozdravujúci pud sebazáchovy. Pozorovatelia však upozorňujú, že najhorším krokom by bolo siahnuť na reformy a voličskú popularitu uprednostniť pred prepotrebnými reformami.
MIRIAM ZSILLEOVÁ