Aj keď ruskí zbohatlíci v poslednom čase zmenili spôsoby, stále vyvolávajú na francúzskom Azúrovom pobreží pozornosť obchodníkov a policajtov. Ruskí zbohatlíci pútajú pozornosť najmä rýchlosťou platieb - predovšetkým v oblasti nehnuteľností. Francúzskej polícii v mestách na Azúrovom pobreží sa zatiaľ nedarí odhaliť pôvod finančných prostriedkov ruských majetných ľudí. Od roku 1994, keď na francúzske Azúrové pobrežie masovo prišli prví ruskí zbohatlíci, sa ich prílev nezmenšuje. Títo podivní turisti odvtedy neustále pútajú pozornosť obyvateľov, obchodníkov a polície na francúzskej Riviére. Nová generácia ruských zbohatlíkov častejšie chodievala do kasín a do luxusných butikov ako do pravoslávnych chrámov v Nice či v Cannes na rozdiel od bývalých emigrantov - bielych Rusov. Uspokojenie majiteľov hotelov a obchodníkov na Riviére zo štedrých na „drevo“ platiacich hostí však narážalo na problémy. Rusi, hovorili ďalší hostia, boli hluční, často opití a nevychovaní. Mnohé vily na Azúrovom pobreží sa dostali do rúk neznámych obchodníkov alebo do rúk ľudí blízkych prezidentovi Borisovi Jeľcinovi. Veľmi rýchlo sa začalo hovoriť o ruskej mafii. Dnes však ruskí zbohatlíci už nie sú tým, čím ešte pred pár rokmi. Aj preto sa Melania Milbertová, Ruska vydatá za obyvateľa Nice, rozhodla koncom augusta zorganizovať v Cannes Festival ruského umenia a filmu, na ktorý pricestovalo 400 ruských umelcov. Festivalom chcela ukázať, že „Rusi nie sú len mafiáni, kupliari a alkoholici. Festival mal predstaviť Rusko aj z jeho lepšej stránky - kultúry“. Väčšina hotelov na Azúrovom pobreží sa už presvedčila: noví bohatí Rusi sa už „znormalizovali“. Neplatia bankovkami zo zväzku, izby po nich neostávajú v zlom stave. Dnes úctyhodní vedúci podnikov sa správajú primerane, platia platobnými kartami alebo šekom. Na pláži sú na nerozoznanie od rovnakej klientely a spoločenskej vrstvy z Talianska, Francúzska či Jordánska.
Bohatí Rusi pôsobiaci v oblasti plynárenstva, farmaceutického priemyslu, importu-exportu alebo vo finančníctve však aj napriek „normalizovaniu“ stále vyvolávajú nepokoj. Polícia si kladie otázky hlavne v spojitosti s veľkými transakciami v oblasti nehnuteľností, ktoré sa počas uplynulých štyroch-piatich rokov vykonali rýchle a dosahujú sumy desiatky miliónov frankov. Polícia môže len predpokladať totožnosť nadobúdateľov. Bohatí Rusi nadobudli nehnuteľnosti na Azúrovom pobreží cez nastrčené spoločnosti v Lichtenštajnsku, Švajčiarsku alebo v Monaku.
Nič neumožňuje dokázať, že na Azúrovom pobreží existuje ruská mafia, konštatuje polícia. Ťažko aj povedať, kto je delikventom v Rusku, lebo kartotéky sa buď stratili, alebo sa prečistili, takže bývalí delikventi sa stali úctyhodnými alebo rešpektovanými ľudmi. (TASR)