BRATISLAVA (SME - dd) - Projekt ozdravenia štátnych bánk, ktorý je nevyhnutným predpokladom ozdravenia celej ekonomiky, by mal pokročiť už v najbližších týždňoch. NBS má totiž na ozdravenie bánk pripravených vraj až 22 miliárd korún. Kým predchádzajúce zdroje smerovali do IRB, na tieto peniaze sa teší Slovenská poisťovňa, Slovenská sporiteľňa a Všeobecná úverová banka.
Na uvoľnenie spomínaných 22 miliárd korún bude treba vykonať dva kroky. Prvý z nich sa už začal realizovať. Ide o presun redistribučných úverov a nízkovýnosových aktív z IRB do Konsolidačnej banky. V prípade úverov na družstevnú bytovú výstavbu už k presunu došlo. Teraz by mal nasledovať presun úveru na výstavbu Mochoviec. Druhým krokom bude potom prevzatie štátnych záruk za záväzky Konsolidačnej banky voči NBS. Po tomto kroku už NBS nebude musieť záväzky voči Konsolidačnej banke označovať ako klasifikované a bude môcť rozpustiť opravné položky. Tým sa prudko zvýši jej zisk, ktorý vo forme preddavku odvedie do štátneho rozpočtu. Štát potom navýši základné imanie v troch spomínaných inštitúciách.
Navyšovanie základného imania Slovenskej poisťovne súvisí s ozdravením Investičnej a rozvojovej banky. Slovenská poisťovňa totiž po zavedení nútenej správy vložila do základného imania tejto banky dve miliardy korún. O tie príde po prudkom znížení základného imania, ktoré sa očakáva na valnom zhromaždení zvolanom na 8. september. Ak by si Slovenská poisťovňa mala tieto dve miliardy zaúčtovať ako stratu, jej vlastné imanie by sa dostalo do mínusu. To by bol problém nielen kvôli predpisom v poisťovníctve, ale aj zákonu o konkurze a vyrovnaní. Aby vyriešenie problémov IRB nepoložilo Slovenskú poisťovňu, štát musí dať v najbližšom čase poisťovni dve miliardy.
Zvyšných 20 miliárd sa rozdelí medzi VÚB a Slovenskú sporiteľňu. Pomer tohto delenia zatiaľ nie je známy. Akútnejšie sú však problémy vo VÚB. Kapitálová primeranosť VÚB je totiž podľa aktuálnych údajov ministerstva financií iba 0,31 %, kým v prípade Slovenskej sporiteľne je to 6,62 %. Ani jedna z nich však nespĺňa osempercentnú hranicu, ktorú požaduje Národná banka Slovenska. V prospech výrazne vyššieho podielu VÚB hovoria aj predpoklady o objeme peňazí, ktorý bude potrebný na ozdravenie bánk. Svetová banka hovorí v prípade VÚB o 59 miliardách korún, v prípade sporiteľne o 26 miliardách. Odhady NBS hovoria o 41,2 miliardy pri VÚB a 14,1 miliardy pri sporiteľni.
Po presune týchto zdrojov bude celkový objem peňazí použitých na ozdravenie bánk 27,7 miliardy korún. To je necelých 30 % objemu, ktorý bude na tento proces potrebné vynaložiť podľa odhadov Svetovej banky. Zvyšných takmer 70 miliárd by si mala vláda podľa odporučení Svetovej banky požičať.