V stredu sa začal aj v Rusku nový školský rok, toto však nie sú len takí hocijakí žiaci. Trestanci vo väzení Toržok, 130 kilometrov severozápadne od Moskvy, sa zúčastnia prvého ruského experimentu vzdelávania väzňov. Pre túto krajinu, kde sú väznice povestné preplnenosťou a hroznými podmienkami, je to nanajvýš neobvyklá scéna. Obzvlášť preplnené sú nápravné zariadenia pre mladistvých, ktorých chovanci sa často delia i o prikrývky a vankúše. Rozmáhajú sa tu choroby vrátane tuberkulózy odolnej proti liekom.
Dvadsať trestancov väznice Toržok sa rozhodlo zapojiť sa do progamu diaľkového štúdia Štátnej univerzity ekonomických vied v Moskve. Študujú občianske zákony, podnikateľské vzťahy a psychológiu. „Ľuďom, ktorí v živote zlyhali, to dáva šancu spamätať sa, po odpykaní trestu viesť normálny život a názorne si dokázať, že zostali normálnymi ľudskými bytosťami,“ uvažuje väzeň Roman Beloborodov. Tridsaťtriročný muž, s jazvou tiahnucou sa cez ľavú stranu tváre, má už za sebou takmer polovicu z desaťročného trestu, na ktorý bol odsúdený za vraždu.
Uvedený program začali koncom roka 1998. Vtedy správa federálnej väznice vyzvala väzňov v Toržoku k účasti na experimente. „Dlho sme o tom premýšľali… Ale potom sme sa rozhodli, že to skúsime. Prečo? Pravdepodobne preto, že všetci veríme, že vzdelanie človeku významne pomáha, aby sa nedopustil ďalších zločinov,“ konštatuje pracovník vedenia väznice Valerij Koževnikov. Trestanci majú možnosť študovať ekonomiku a právo - a práve právo je zďaleka najpopulárnejšie. Mnohí z nich túžia stať sa obhajcami. Väčšina z nich sa pravdepodobne právnikmi nestane, vzdelanie by im však mohlo pomôcť nájsť si po prepustení slušné zamestnanie, čo je perspektíva, ktorú väčšina bývalých trestancov v Rusku ani zďaleka nemá. Program vzdelávania sa ale zatiaľ obmedzuje asi na 80 väzňov len v troch regiónoch tejto rozsiahlej krajiny. (ČTK/AP)