Na Istrocone aj Andrzej Sapkowski či Rigor Mortis

Oddnes do 5. septembra sa v klube Duna na Radlinského ul. 11 v Bratislave bude konať medzinárodné stretnutie fanúšikov science-fiction, moderných technológií a nového životného štýlu Istrocon 1999. Tradícia takzvaných conov (z anglického convention - ...

Oddnes do 5. septembra sa v klube Duna na Radlinského ul. 11 v Bratislave bude konať medzinárodné stretnutie fanúšikov science-fiction, moderných technológií a nového životného štýlu Istrocon 1999. Tradícia takzvaných conov (z anglického convention - konferencia), organizovaných fanúšikmi fantastiky, u nás neexistuje a záujemcovia museli na tento druh akcií až doteraz cestovať do zahraničia, najčastejšie do Čiech. Mimoriadnemu ohlasu sa cony tešia predovšetkým v USA, kde patria dlhé desaťročia k najúspešnejším popkultúrnym podujatiam. Historicky prvý con zorganizovala už v roku 1939 v New Yorku spoločnosť Science Fiction League, založená legendárnym redaktorom, propagátorom a vydavateľom sci-fi Hugom Gernsbackom, po ktorom je pomenovaná aj doteraz najznámejšia literárna cena science-fiction Hugo Award. Spoločenstvo fanúšikov a autorov fantastiky prijalo na newyorskom Worldcone označenie fandom, ktoré sa čoskoro ujalo na celom svete. Akademické kruhy fandom často kritizujú za prílišnú uzavretosť pred ostatnými literárnymi žánrami a hovoria dokonca o duchovnom gete. Prívrženci naopak fandom velebia, pretože je slobodným priestorom na kultúrnu komunikáciu. V 40. rokoch považoval spolok sci-fi spisovateľov, nazývaných futuriáni (I. Asimov, F. Pohl, C. Kornbluth), fandom za najpokrokovejšiu zložku spoločnosti, ktorej povinnosťou je pracovať na vytváraní pozitívnej budúcnosti. Slovenský fandom nie je početný, no sci-fi už dlho patrí v literatúre aj vo filme medzi najúspešnejšie žánre u nás.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Postmoderná science-fiction už dávno nepredstavuje dobrodružný brak doplnený o pseudovedecké špekulácie. Je plnohodnotným umeleckým žánrom, ktorý v najlepších dielach dosahuje úroveň prinajmenšom porovnateľnú s mainstreamom. Súčasná fantastika, to je fantasy, hard science-fiction, technothriller, fantasy, mystery, horor, cyberpunk, slipstream a ďalšie rozmanité subžánre. Rozmanitý je preto aj program Istroconu, v ktorom si prídu na svoje záujemcovia o umeleckú science-fiction, aj o číru zábavu. Hlavným hosťom literárnej časti Istroconu bude poľský spisovateľ Andrzej Sapkowski, známy svojimi úspešnými románovými fantasy sériami o Zaklínačovi. Z Poľska, kde má fantastika mimoriadne silné zázemie, pricestuje aj nádejný autor science-fiction T. Kolodziejczak. Veľké zastúpenie má na Istrocone Česká republika. Predovšetkým pre mladú generáciu je veľkým lákadlom návšteva členov literárneho združenia Rigor Mortis, ktorej jadro tvoria Štěpán Kopřiva, Jiří Pavlovský a Marek Dobeš, preslávení brutálnym science-fiction a hororovými poviedkami, ale aj článkami v časopisoch Ikarie, či Reflex. Autori zo združenia Rigor Mortis sú zároveň vydavateľmi populárneho komiksového časopisu Crew a majiteľmi rovnomenného knižného nakladateľstva, ktoré u nás po prvý raz publikovalo komiksy Batman, Sin City, Hellboy či Lobo. Český fandom na Istrocone zastupujú Z. Rampas a P. Kotrle. Najnovšie práce predstaví na čítačke Jan Kantůrek, oceňovaný za preklady bestsellerovej humoristickej fantasy série Zeměplocha od Terryho Prachetta. V slovenskej časti programu určite zaujme prednáška významného teoretika fantastiky a esejistu Ondreja Herca, prezentácia sci-fi časopisu Fantázia či krst debutovej knihy poviedok Pic od slovenského autora Juraja Tomana. Súčasťou Istroconu sú aj výstavy maliarov a ilustrátorov science-fiction v priestoroch klubu Duna. Najznámejší z výtvarníkov (J. Maxon, M. Pilcerová) už za svoju tvorbu získali viacero domácich aj zahraničných ocenení. Špeciálnym hosťom Istroconu bude prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella, ktorý sa v diskusii podelí o svoje zážitky z pobytu na orbitálnej dráhe. Program ďalej zahŕňa besedy s autormi a vydavateľmi, prezentácie noviniek knižného aj softvérového trhu, autogramiády, literárne diskusie, dražby kníh a projekcie science-fiction filmov. K dispozícii budú takisto počítače a konzoly na hranie hier. Slávnostné otvorenie Istroconu bude dnes o 20.00 h.

SkryťVypnúť reklamu

MICHAL HVORECKÝ

(Autor je spisovateľ a publicista)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 336
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 894
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 689
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 183
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 628
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 386
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 717
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu