Už takmer desať rokov slovenské školy živoria a prežívajú len vďaka sponzorom a rodičovským darom. Propomína to časy našich prarodičov, ktorí, ak sa chceli v zime učiť, nosili do školy polienka dreva. A tak sme sa niektorých dnešných riaditeľov škôl spýtali, s akými darmi by mali rodičia vypraviť deti do škôl, aby bolo tohtoročné vyučovanie bezproblémové.
AUGUSTÍN ŠUTTA, riaditeľ Gymnázia Ivana Horvátha Bratislava: „Odpoviem s čiernym humorom. Potešilo by ma, keby rodičia poslali do škôl také otužilé deti, že by nedrkotali zubami ani v tých dňoch, keď sa nebude v škole kúriť. Ušetrili by sme a konečne by sme mali dosť peňazí aj na čistiace prostriedky, učebné pomôcky a podobne. Uvítal by som, keby všetci rodičia našich žiakov boli majstrami najrôznejších remesiel, aby nám zdarma pomáhali urobiť všetky inštalatérske, elektrikárske, podlahárske a iné práce.“
EVA BEŇAČKOVÁ, riaditeľka Základnej školy M. Curie-Sklodowskej Bratislava: „Och, keby nám tak niekto prišiel zdarma zaskliť okná. Snívam aj o tom, že deti budú mať dve sady učebníc, jednu doma a druhú v škole, aby si nekrivili chrbtice ich prenášaním. Na rodičov a sponzorov sa spolieham pri budovaní areálu zdravia v objekte školy.“
KLAUDIA KORBEĽOVÁ, učiteľka, Osobitná škola Markušovce: „Nech rodičia neposielajú deti na vyučovanie hladné. Mám v triede iba 11 žiakov z rómskej osady Jareček a už som, žiaľ, zažila, ako od hladu jedli trávu.“
RNDr. BARBORA BENDŽALOVÁ, zástupkyňa riaditeľa Strednej priemyselnej školy Spišská Nová Ves: „Naša škola je v cirkevnom objekte a my stále tŕpneme, čo urobíme, keď bude treba platiť nájomné. Bolo by veľmi dobré, keby všetky školy mali veľa dobrých sponzorov. U nás by sme napríklad mohli dokončiť v suteréne školy štôlňu Michal, ktorá je ideálnou učebnou pomôckou pre študentov baníckych a geologických odborov.“
DUŠAN GÁLIK, riaditeľ ZŠ na Ul. Komenského Veľký Krtíš: „Možno by sme potrebovali obrazne povedané aj to drevo. V škole totiž budeme mať problémy s vykurovaním. Okrem toho by sme potrebovali takmer všetko - od kriedy po čistiace potreby. Prostriedky na nákup školských pomôcok i rôzne opravy zabezpečujeme prostredníctvom sponzorov.“
KATARÍNA KAISEROVÁ, riaditeľka Strednej poľnohospodárskej školy Lučenec: „Odkázaní sme na pomoc sponzorov a Rady rodičovského združenia. Rodičia detí nám vypomáhajú hádam vo všetkom. Zlá situácia s financovaním škôl trvá už aspoň štyri roky.“
LADISLAV FABIÁN, riaditeľ Obchodnej akadémie Poprad: „Dosť problémov máme s učebnými pomôckami, peniaze na ich nákup nie sú, všetko zháňame len sponzorsky.Tak sa nám podarilo v minulosti zabezpečiť aj učebňu výpočtovej techniky v hodnote asi 270-tisíc korún. Pomáhajú nám aj rodičia, dá sa povedať, že bez ich pomoci by škola nemohla existovať. Momentálne máme problém s telocvičňou, vydula sa nám podlaha, potrebujeme novú palubovku a to je finančne náročné, od štátu sa príspevok očakávať nedá. Opäť to budeme riešiť len cez rodičov a sponzorov.“ (or, eb, kim)