BRATISLAVA (SME - tk) - Na včerajšom stretnutí piatich amerických kongresmanov a štyridsiatich amerických podnikateľov s predstaviteľmi slovenskej vlády rezonovali najmä otázky podpory zahraničných investícií na Slovensku. John Mica, vedúci americkej delegácie, vyjadril podporu kabinetu Mikuláša Dzurindu, podporil reformné dianie spojené s budovaním inštitucionálneho rámca a privatizáciou.
Vicepremiér slovenskej vlády Ivan Mikloš oboznámi amerických podnikateľov so strednodobou koncepciou transformácie eknomiky, kde obdobie do roku 2000 označil ako stabilizačné, počas ktorého bude vláda vytvárať ekonomické a inštitucionálne podmienky na neskorší rozvoj. Rast ekonomiky v tomto období nepresiahne 1 až 2 percentá hrubého domáceho produktu, fiskálny deficit klesne na 2,5 percenta. Po roku 2000 očakáva Mikloš obdobie rastu spojené s príchodom silných investorov. „Slovensko okrem prílevu peňazí potrebuje aj rozvoj kultúry riadenia, čím chce bojovať proti korupcii. Zahraniční investori prinesú aj korektné a čisté pravidlá hry,“ dodal Mikloš. Do konca roka pripraví vláda program transparentnosti a boja s korupciou.
Ministerka financií Brigita Schmögnerová konzultovala s J. Micom zákon o bankrotoch, v súvislosti s ambíciami Slovenska vstúpiť do Európskej únie zdôraznila americkým podnikateľom snahu prepracovať zákony v súlade s legislatívou EÚ. Zdôraznila, že investičné zvýhodnenia musia platiť tak pre domácich, ako aj zahraničných podnikateľov, hovorila aj o stimulácii kapitálového trhu a snahe znížiť úrokové sadzby. Podľa ministra hospodárstva Ľudovíta Černáka až 90 percent zahraničných investorov chce svoje aktivity na Slovensku ďalej rozširovať, súčasná zahraničnoobchodná výmena s USA neodráža potenciál slovenskej ekonomiky.
Predstavitelia vlády sa zhodli na tom, že slovenská ekonomika je neúmerne podkapitalizovaná, potenciálnym americkýcm investorom zdôraznili vysokú úroveň vzdelania a naopak najnižšiu úroveň platov zo všetkých štátov Visegrádskej štvorky. Americkí podnikatelia sa pýtali najmä na vylepšenie imidžu Slovenska v zahraničí, ktorého formovanie aj I. Mikloš pokladá za vážny problém.