Šachový veľmajster v maratónkach – Španiel Abel Antón bez chybného kroku

Alejandro Lucia, profesor telovýchovnej medicíny madridskej univerzity Europea, precízne argumentoval, čo podstúpi vytrvalec na sevillskom maratóne majstrovstiev sveta pri predpokladanej teplote 32 - 35 stupňov Celzia medzi 18.45 h - 21.00 h. Ideálna ...

Alejandro Lucia, profesor telovýchovnej medicíny madridskej univerzity Europea, precízne argumentoval, čo podstúpi vytrvalec na sevillskom maratóne majstrovstiev sveta pri predpokladanej teplote 32 - 35 stupňov Celzia medzi 18.45 h - 21.00 h. Ideálna temperatúra pre najdlhší beh programu šampionátu je 12 - 13 stupňov, pri 25 stupňoch sa výkonnosť znižuje o 10 percent, pri sobotnej horúčave v andalúzskej metropole podstatne viac. Solídny maratónsky čas je 2:10 h, Lucia tvrdil, že nový majster sveta nemôže za danej teploty bežať rýchlejšie než 2:16 h. Aj veda je pri športe omylná - Španiel Antón vyhral za 2:13:36 h. Profesor dával návod: Proti teplote - samý pot (contra calor, sólo sudor), čiže veľa a v pravú chvíľu piť. Rodák z vysokohorskej dedinky Ojuel v provincii Soria (nar. 24. 10. 1962), kde niet väčších miest, to dobre vedel, hoci prvý maratón bežal v roku 1996 v Berlíne - víťazne. Potom vyhral v kórejskom Kyong-Ju. V Aténach v r. 1997 sa stal majstrom sveta, vzápätí bol vo Fukuoke štvrtý. Vlani bežal dva razy. V Londýne bol prvý v osobnom rekorde 2:07:57 h, v New Yorku sa vzdal. V tomto roku si pred sobotným sevillským triumfom zopakoval v apríli Londýn, skončil tretí. Španiel patril dlhé roky medzi absolútnu európsku špičku na 5 a 10 km, v roku 1994 sa v Helsinkách stal kontinentálnym šampiónom na 10 000 m, na 5000 m získal bronz. Maratónsky základ ako hrom. Pri obhajobe aténskeho titulu ho využil majstrovsky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prvá maratónska zásada znie - nedať sa strhnúť tempom. Maročan Damaoui viedol 25 kilometrov, v istú chvíľu sa prenáhlil Japonec Sato, ktorý ho začal chvíľu stíhať, aby si to rozmyslel. Táto avantúra ho možno stála rozhodujúce sily. Antón sa nenápadne držal v hlavnej skupine a skvele spolupracoval s krajanom Martinom Fizom, majstrom sveta z Göteborgu.

Ďalší princíp - kontrolovať čelo. Keď sa na 22,5 km pustil stíhať Maročana držiteľ druhého času histórie Gert Thys z JAR, Španiel ho ihneď nasledoval. Keď si Afričan zámer rozmyslel, vrátil sa do desaťčlennej skupiny silných vytrvalcov aj Antón.

Ťažiskový bod stratégie - maratón sa rozhoduje po 37 km. Na tridsiatom kilometri nasadil trhák Japonec Sato a náskok postupne zvyšoval na 24 sekúnd. Z hlavnej skupiny odpadával bežec za bežcom, až zostali dvaja - Abel Antón s Talianom Vicenzom Modicom. Takmer na chlp presne na 37. km sa 36-ročný Špamiel pokojne napil, pozrel pred seba, za seba, akoby si prehodil aj slovo - dve s Modicom, a nasadil tempo bežca na 5 km. Zaskočenému Talianovi ušiel na sto metroch asi o tridsať a pokračoval v kráľovskej stíhačke. Keď začal mal čas okolo 1:57 h, keď sa stopky zastavili na 2:02:21 h, bol Antón pri Satovi. Na 1500 metroch stiahol 24-sekundový náskok Japonca! Na 40. km už viedol španielsky veterán úplne bezpečne. Antón bežal záver s úsmevom v tempe vytrvalca na dráhe, mal evidentný dostatok síl, od 37. km už nevypil ani kvapku. V sevillských uliciach zhutnil všetky maratónske poznatky, akoby šachista nevymyslel nič nové, iba vždy v pravú chvíľu správne použil jeden z milióna zaužívaných variantov. Bolo to majstrovské dielo taktiky, v ktorej sa „sekol“, ako sme spomenuli na začiatku, iba profesor Lucia výrokom, že maratón sa v 40-stupňovej horúčave nedá bežať lepšie ako za 2:16 h. Popreli to hneď siedmi bežci - 1. Antón 3:13:36 h, 2. Modica 2:14:03, 4. Nobujuki Sato 2:14:07, 4. Novo (Port.) 2:14:27, 5. Goffi (Tal.) 2:14:50, 6. Fudžita 2:15:45, 7. Šimizu (obaja Jap.) 2:150,50. Prvý, ktorý bežal nad 2:16 h, bol práve Fiz na ôsmom mieste.

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH, Sevilla

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 577
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 295
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 097
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 314
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 855
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 404
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu