dávali len päťdesiatpercentnú šancu na prežitie, odrezali pri trojhodinovom zákroku časť zranenej končatiny. Operáciu uskutočnili aj napriek obavám, či Motala uspatá anestetikami, ktoré by stačili pre 70 ľudí, zákrok prežije. Majiteľ zvieraťa totiž priznal, že Motalu nadopoval amfetamínmi, aby zvýšil jej pracovnú výkonnosť. Táto skutočnosť sa mohla stať pre slonie srdce osudnou. Množstvo uspávacích prostriedkov preto obmedzili na minimálne množstvo, čo sťažilo priebeh zákroku. Operáciu museli trikrát prerušiť, pretože sa 38-ročná slonica vážiaca 2700 kilogramov stále prebúdzala. Zdravotný stav pacientky by sa mal stabilizovať. „Motala je živá, ale teraz spí a bude musieť spať nejaký čas vytiahnutá do vzduchu,“ povedal generálny tajomník Nadácie priateľov ázijských slonov Solida Čavala.
Veterinári pôvodne chceli podľa agentúry DPA ťažko zranenú a infikovanú časť končatiny amputovať a nahradiť ju protézou, ale neskoršie sa rozhodli vyoperovať len zničené tkanivo a zachovať hlavnú kosť, ktorá je v poriadku. Prevládali obavy, že po klasickej amputácii by sa Motalina pravá predná noha príliš namáhala. Na predných končatinách slonov spočívajú dve tretiny váhy zvierat. Motala sa poranila pred štrnástimi dňami pri práci v lese na thajsko-barmskej hranici a na ošetrenie musela ísť tri dni pralesom. Sledovali ju pritom televízne kamery a milióny Thajčanov. Slonica mala veľké bolesti a pred tým, ako začali pôsobiť utišujúce lieky, jej z očí tiekli slzy. Osud Motaly sa tak stal stredobodom záujmu miliónov Thajčanov. Televízni diváci starostlivo sledovali každú zmienku o jej stave. Na verejnú zbierku na zaplatenie zákroku prispeli v prepočte vyše 100-tisícmi dolárov. Nadácia priateľov ázijských slonov, ktorá spravuje veterinárnu kliniku v Chang-čate, pôvodne odhadovala cenu operácie na milión bátov, čo je v prepočte 26-tisíc dolárov. Bez štedrých darcov by kliniku táto operácia, v Thajsku uskutočnená prvýkrát, celkom zruinovala.
Thajčania slony odjakživa uctievajú. Zvieratá využívali vo vojnách a pri drevorubačstve; za posledné roky však hrubokožcov vidieť predovšetkým v turistických šou, alebo ako žobrú banány na uliciach thajskej metropoly Bangkok. Thajsko je domovom asi 2000 divokých slonov.
(ČTK)