
Mir sa „stratil“ ruskému kozmickému stredisku takmer na 24 hodín.
FOTO - REUTERS
ktorý povedal, že „spojenie je obnovené a teraz sa analyzujú údaje“. Takmer dvadsaťhodinový výpadok však podľa agentúry AP signalizuje ďalšie problémy s 15 rokov starou ruskou orbitálnou stanicou.
Riadiace stredisko sa od pondelka márne pokúšalo nadviazať spojenie. Včera popoludní sa to na chvíľu podarilo, potom však spojenie opäť vypadlo. „Dnešný druhý pokus už bol veľmi úspešný,“ povedala hovorkyňa kontrolného stanovišťa Viera Medvedkovová. Pracovníci pozemného strediska udržali kontakt s Mirom celých 17 minút, ktoré boli na spojenie plánované. Spojenie s orbitálnou stanicou sa dá nadviazať vždy na 15 až 20 minút počas každého obletu okolo Zeme, trvajúceho asi dve hodiny.
Zatiaľ nie je jasné, čo poruchu spôsobilo. Podľa hovorcu strediska Valerija Lyndina včerajšie druhé spojenie ukázalo, že na orbitálnej stanici je stále ešte tlak. Pracovníci pozemnej kontroly sa totiž obávali, že strata spojenia signalizuje, že Mir sa vymkol kontrole a môže sa zrútiť na Zem. Prerušenie rádiového spojenia naznačuje, že mohlo dôjsť k problémom s palubným počítačom. Na Mire bola tento rok iba jedna posádka, strávila tu 73 dní a v júni sa bez problémov vrátila na Zem.
Podľa ruských odborníkov však treba stanicu zlikvidovať, pretože už na nej nemožno zaistiť bezpečnosť operácií. „V tejto hre, ktorej hovorím ruská ruleta, nemôžeme pokračovať,“ vyhlásil v novembri šéf Ruskej kozmickej agentúry Jurij Koptev, keď zdôvodňoval zámer zlikvidovať Mir. Zatiaľ sa počíta s tým, že by bol tento orbitálny komplex zlikvidovaný koncom februára budúceho roka. Mir má byť navedený do zemskej atmosféry, kde z väčšej časti zhorí, a jeho zvyšky by potom mali skončiť vo vopred určenej odľahlej časti Tichého oceána asi 1500 až 2000 kilometrov východne od Austrálie.
(čtk)