Tridsaťdvaročný rýchlostný kanoista Slavomír Kňazovický avizuje, že po budúcoročných olympijských hrách v Sydney skončí s aktívnym pádlovaním. Aby sa však do Austrálie prebojoval, musel zvládnuť včerajšie semifinále na MS v Miláne, ktoré bolo jedinou možnou kvalifikáciou.
Predstava, že v sekunde rozhodujúceho štartu príde akákoľvek indispozícia a s ňou sa zrúti štvorročné úsilie, je poriadny tlak na psychiku. Čo ste s tým urobili vy?
„Nezaoberať sa tým, to sa ľahko povie. Ale človeku nič iné neostáva. Stres a nervozita nemajú význam. Na druhej strane si myslím, že je to nezmyselný kľúč. Zoberte si diskvalifikáciu nórskeho a ruského štvorkajaku v rozjazdách pre predčasný štart. Tí chlapci sú stratení, i keď výkonnostne na postup jednoznačne mali.“
Pred olympijskými hrami v Atlante to nebolo také brutálne?
„V mojom prípade áno. Pre zranenie som mal tiež iba jednu šancu. Ale ostatní si mohli okrem svetového šampionátu vybojovať účasť na osobitnej kvalifikácii v Seville.“
Kvalifikačný charakter MS v Miláne oslabuje aj význam samotného šampionátu.
„Určite. Najväčší favoriti si nechávajú hlavné tromfy na Sydney.“
A vy?
„Aj ja, prvoradý je postup, prípadná finálová jazda by už bola v pohode.“
Čo tajíte pred olympiádou. Materiál, model prípravy?
„Oboje.“
Na akej lodi štartujete v Miláne?
„Mám tu vlaňajšiu zo Szegedu i novšiu, ktorú sme dokončili tesne pred milánskym šampionátom. Súťažil som v novej, vyzerá lepšie. Obe sú z dielne Reného Vajdu.“
Rus Opalev sa v súčasnom singlkanoe javí neporaziteľný. V zákulisí sa však intenzívne šuškajú pochybnosti o čistote jeho formy.
„Tiež som počul všeličo, ale rovnako je isté, že pádluje veľmi dobre.“
Platí, že aj v Miláne máte najväčšie šance na prvenstvo v neolympijskej dvojstovke, ktorá má rozjazdy v sobotu a finále v nedeľu?
„Áno. Opalev je nedostižný najmä na päťstovke, kde je výborný aj Čech Doktor. Ten v poslednom čase zmenil techniku, zvýšil beztak vysokú frekvenciu záberov. Zdá sa však, že až priveľmi.
Je o vás známe, že v príprave úzko spolupracujete s počítačom Compaq. Táto firma je zároveň vaším hlavným sponzorom. Máte počítač so sebou aj v Miláne?
„Nie, i keď ho nosím vždy so sebou. Cez počítač sa učím po anglicky, vybavujem poštu, evidujem a vyhodnocujem tréningový proces. V súčasnosti mi však doňho inštalujú disk DVD, čo nie je jednoduché a chvíľu to trvá.“
Kanoistický tréning je dosť stereotypný. Aké sú vaše doplnkové športy?
„Klasické podobné športy - plávanie, beh na lyžiach, bicykel. V poslednom čase sa mi však zapáčil nový šport - kajakpólo. Pravidlá ešte celkom neovládam, ale ide o to, aby sa kombinovanými údermi pádlami a rukami dostala lopta do bránky podobne ako vo vodnom póle. Výborná vec na koordináciu, reakciu, výbušnosť.“
Čo budete robiť po olympiáde v Sydney?
„V zásade sú dve cesty. Som absolventom fakulty telesnej výchovy a športu, teda trénovanie. Alebo sa rozhodnem podnikať po vlastnej osi. Zatiaľ to nebudem bližšie špecifikovať, ale nesúviselo by to so športom.“
Vieme o vás, že inklinujete k počítačom. Čo čítate?
„Klasickú knihu nemôžem pre nedostatok času. Stratil by som kontinuitu. Preto zväčša časopisy - PC World, PC revue, Stereo.“
Máte dve deti, vrcholový šport im otca veľmi nedožičí.
„Osemdesiat až deväťdsiat percent roka trávim mimo domova. Naozaj je toho veľa. Navyše nabitý program na MS v Miláne mi neumožní zájsť do mesta za darčekmi pre syna Mareka a dcéru Seliu. Asi to opäť vyriešim na letisku.“
VOJTECH JURKOVIČ, Miláno