Zajtrajší deň sa v Múzeu oravskej dediny v hornooravskej obci Zuberec uskutoční podujatie nazvané Hrnčiarska nedeľa. Záujemcovia sa budú môcť naučiť pracovať s pálenou hlinou a uvidia rôzne výrobky majstrov hrnčiarov. V skanzene sú prevezené objekty z väčšiny obcí Oravy. V hospodárskych budovách sú inštalované pracovné nástroje používané pri individuálnom obrábaní pôdy, nástroje používané pri výrobe šindľa, v kolárstve, debnárstve, tokárstve či korytárstve. Trvalá expozícia bytovej architektúry a bývania umožňuje ukázať na jednom mieste celý komplex hmotných dokladov z obdobia 16. až začiatku 20. storočia.
SLOBODA ZVIERAT ÚSPEŠNE PRACUJE
Organizácia na ochranu práv zvierat Sloboda zvierat pôsobí už piaty rok v hlavnom meste Slovenska. Na dennom poriadku sú akcie, keď sa stratené alebo ľuďmi odhodené zvieratá zachraňujú a odchytávajú z ulíc, kanálov či odpadkových košov. Mnohé prichádzajú utýrané, bojujúce o život. V útulkoch na Poliankach a na Rožňavskej ulici sa o zvieratá ošetrovatelia postarajú, až kým sa im nájde nový domov alebo pôvodný majiteľ. Na číslo Slobody zvierat telefonuje ročne takmer 30-tisíc ľudí. Sloboda zvierat chráni ľudí pri konflikte so zvieratami, rieši prípady týrania. Za prvý polrok bolo nahlásených 1715 nálezov, odchytených bolo 973 živých zvierat. Pracovníkom útulku sa podarilo umiestniť do nových rodín 570 zvierat, vrátených pôvodnému majiteľovi bolo 125 zvierat. V dôsledku nadmerných zranení a zanedbania starostlivosti uhynulo sto zvierat. V posledných dňoch sa v súvislosti s petíciou Slobody zvierat dosť hovorí o utratení zvierat, v dôsledku ktorého bolo usmrtených osemdesiat zvierat. Na linku Slobody zvierat nahlásili občania 328 stratených zvierat a 67 prípadov týrania. Každý, kto si chce osvojiť zviera z útulku, môže prísť do útulku od pondelka do nedele v čase od 10.00 do 18.00 h alebo zatelefonovať na číslo 16 187.
VČELÁRSKY SPOLOK PRACUJE V KRÁSNE
Včelárstvo má v obci Krásno v okrese Partizánske zapustené hlboké korene, podľa pamätníkov sa už v 19. storočí našli v obci prvé správy o včelárstve. Michal Mišák, ktorý pracoval v roku 1870 ako záhradník u baróna Friesenhofa, bol prvým majiteľom včiel v obci. Jeho príklad nasledovali mnohí iní, ktorým chov včiel učaroval. V roku 1954 bol v obci založený Spolok včelárov. Členovia spolku začiatkom 80. rokov prešli do organizácie Slovenského zväzu včelárov so sídlom v Partizánskom. Medzi členmi bola dokonca aj jedna žena. Slovenský zväz včelárov zabezpečoval pre svojich členov a ďalších záujemcov rôzne odborné prednášky či literatúru. Každý rok sa konali prednášky o najnovších metódach práce vo včelárstve, vyvrcholením ktorých býval zvyčajne kultúrny program pre všetkých členov organizácie. Po roku 1989 aj v tejto organizácii nastal čiastočný útlm. Ale v súčasnosti chovajú v obci viac ako tridsať rodín zdravých včelstiev.
(TASR, r, lus)