Generál Talič bol vo Viedni údajne aj na pozvanie OBSE. Nemôže jeho zatknutie podkopať dôveru bosnianskych Srbov voči OBSE a vylúčiť ju tak z mierového procesu v Bosne?
„Ja dúfam, že nie. V prvom rade išlo o aktivitu, ktorá bola poriadaná viedenskou Akadémiou národnej bezpečnosti a len spolusponzorovaná OBSE. Zároveň išlo o aktivitu, ktorá vychádzala a bola pokračovaním podobných podujatí, konaných aj na žiadosť jednotlivých etnických komunít v Bosne a Hercegovine. Ja si myslím, že to môže situáciu skôr stabilizovať a vniesť do nej viac svetla. Pretože v konečnom dôsledku to odráža pozície, ktoré zastáva medzinárodné spoločenstvo. Znamená to, že všetky zločiny, ktoré sa udiali na ktorejkoľvek strane v Bosne a Hercegovine musia byť potrestané, a že medzinárodné spoločenstvo - jednotlivé krajiny a entity v Bosne - musia spolupracovať s tribunálom v Haagu.“
Táto spolupráca však nie je vždy hladká.
„Áno, skutočne nie je vždy dokonalá, tribunál v Haagu sa musí niekedy prikloniť k utajovaným obvineniam a na základe jedného z takýchto príkazov potom konala aj rakúska polícia. Som presvedčený, že to skôr prejasní situáciu. Zločiny nemôžu zostať nepotrestané.“
Očakávate v súvislosti so zatknutím nejaké komplikácie?
„Pokiaľ ide o komplikácie, ja dúfam, že k nim nepríde. Jednoducho preto, že je v záujme jednotlivých strán konfliktu, pokračovať v upevňovaní stability a v budovaní vzájomnej dôvery a spolupráce. V Bosne a Hercegovine iné východisko jednoducho neexistuje. Neskrývam, že v krátkodobom pohľade to môže trošku ovplyvniť situáciu a vzťahy, ale - ako vravím - predpokladám, že by to malo skôr posilniť vzájomné pochopenie.“
Ako ste reagovali na to, že srbská strana na protest opustila rokovanie?
„Áno, účastníci z Republiky srbskej, ako časti Bosny a Hercegoviny podujatie opustili, to je pravda. Trochu to narušilo jeho priebeh, ale stretnutie aj napriek tomu pokračuje až do konca tohto týždňa, za účasti zvyšku zástupcov krajiny, ako aj reprezentantov medzinárodného spoločenstva.“
JURAJ KITTLER