Prostor Praha 1999
Hypnoskop svojou schopnosťou vnárať sa do príbehov spánku vytvorených podvedomím tvorí šesťnásť poviedok. V mnohom nadväzujú na román Vášeň pro broskve, ovenčený v roku 1998 Literárnou cenou Knižného klubu. Jeho hlavná hrdinka Jesabel predstavuje svoju originálnu teóriu o snoch ako nazeraniach do paralelných svetov, v ktorých po našej smrti ďalej existujeme. Nová zbierka obsahuje popri krátkych lyrických textoch a kafkovsky záhadných situáciách aj rozsiahlejšie, fantasticky ladené prózy s hororovými prvkami, okorenené špecifickou erotikou, napätím či čiernym humorom.
Saša Gedeon, Pavel Mandys: Idiot a jeho návrat - odkud přichází, kým je a kam směřuje
TP Praha 1999
Formou dodatku k pôvodnému scenáru úspešného filmu Návrat idiota od českého režiséra Sašu Gedeona vzniklo „sendvičové interview“, v ktorom niektorí erudovaní zástupcovia jednotlivých „ciest“ odpovedajú na „naivné“ otázky týkajúce sa všetkého, čo bolo vo filme. Zaznamenané je zároveň aj to, čo vo filme nebolo, čo ho presahuje, ale je s ním späté. Idiotstvo ako fenomén, idiotstvo z hľadiska jedinca i spoločnosti - optikou rozumu i viery, pohľadom súčasnosti i čias minulých.
Francis Jammes: Čistiny v nebi / Výber z poézie a prózy
Petrus Bratislava 1999, preložil Karol Strmeň
Francis Jammes, vždy svojím spôsobom prekvapujúci a živý, vošiel do dejín poézie ako skutočný poeta natus. I dnes o ňom platí, čo v roku 1939 napísal F. Mauriac: „James je nenapodobiteľný. Kto ho chce napodobniť, stratí vlastnú osobnosť.“
Klára Kuzmová: Vojtech Budinský- Krička a najstaršie dejiny Liptova
Polygrafia SAV 1999
Klára Kuzmová zostavila pri príležitosti nedožitého životného jubilea nestora slovenskej archeológie zborník príspevkov z odborného seminára, ktoré približujú jeho pôsobenie v tomto odbore.
Štefan Schwarz: Matematika v b mol
Veda Bratislava 1999
Matematik a pedagóg Š. Schwarz je mnohými hodnotený ako rozhľadená originálna osobnosť. Na sklonku roka 1996 sa s ním navždy prerušila komunikácia, avšak ostalo písomné „matematické“ svedectvo. Pamäti skláňané úctou k pamiatke vedca na viacerých miestach predstavujú významné postrehy nielen matematické, ktoré sa zaoberajú všeobecne vedeckými, pedagogickými i spoločenskými otázkami, a celkovo obsahujúce cenné informácie.
Jan Snel: Psychológia „zakázaného ovocia“
Psychoprof Nové Zámky 1999
Amsterdamský psychológ špecializujúci sa na fyziológiu predstavuje formou knižnej publikácie známy pojem „zakázaného ovocia“, pod ktoré spadajú slovníkové heslá závislostí ako alkohol, fajčenie, sladkosti, káva či leňošenie. Vnímanie „ovocia“ je však brané z tej svetlejšej stránky.
Paulette Bourgeoisová: Ako sa Franklin bál tmy
Egmont Neografia Bratislava 1999, preložila Monika Kováčová
Pre deti určená prvá zo série ilustrovaných knižiek o korytnačke sa objaví prostredníctvom animovaného spracovania aj na televíznej obrazovke. Ústredná postavička Franklin sa dozvedá na svojej ceste svetom priaznivú správu: každý sa niečoho bojí.