V španielskom reve ukázal marocký míliar Hicham El Guerrouj domácim bežcom s úsmevom chrbát

Sevillský Estádio Olímpico sa v utorok zapĺňal už od šiestej podvečer do posledného miestečka. O dve hodiny neskôr futbalová atmosféra vrcholila. Španielov pramálo zaujímal beh žien na 800 m, v ktorom senzačne vyhrala 25-ročná Češka Ludmila Formanová ...

Sevillský Estádio Olímpico sa v utorok zapĺňal už od šiestej podvečer do posledného miestečka. O dve hodiny neskôr futbalová atmosféra vrcholila. Španielov pramálo zaujímal beh žien na 800 m, v ktorom senzačne vyhrala 25-ročná Češka Ludmila Formanová pred favorizovanými pretekárkami Mozambijčankou Mutolovou a Ruskou Masterkovovou. Legenda československej atletiky Jarmila Kratochvílová, už šestnásty rok držiteľka najstaršieho svetového rekordu v olympijskej disciplíne (800 m - 1:53,28 min v Mníchove 26. 7.1983), dvojnásobná majsterka sveta (200 a 400 m z Helsínk 1983), má teda na trénerskom poste v Čáslavi po tejto sezóne už svetovú šampiónku z haly i z otvoreného štadióna. Ten sevillský je až nad trávu ihriska prikrytý, rezonanciu decibelov znásobuje ozvena. Kým Ludmila Formanová skromne obiehala ovál s národnou vlajkou, davy šaleli, z tunela vybehli na dráhu bežci na 1500 m, domáci hrdinovia - olympijský víťaz z Barcelony 30-ročný Fermín Cacho, 23-ročný mladík, na blond odfarbený Reyes Etévez a skúsený 30-ročný Andrés Díaz. Stačilo privrieť oči a vynoril sa obraz nástupu Realu Madrid na finále Ligy majstov na domácom Estádiu Bernabeu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Maročana Hichama El Guerrouja, ktorý od atlantskej olympiády 1996 nepozná prehru na míliarskej trati, atmosféra nerozhádzala. S úsmevom na tvári chlapčeka poklusával. „Som v takej forme, že som si bol prvenstvom istý. Po rímskom svetovom rekorde na míľu (3:43,13 min 7. 7. v tomto roku) mi operovali zlatú žilu. Nehovoril som o tom, načo robiť rozruch. Mama mi pripravovala diétny kuskus, jedol som ho do omrzenia. Celkom mi chutilo, predovšetkým však pomáhalo,“ hovoril svetový rekordér na 1500 m (3:26,00 min) i míľu. Hichama operovali najlepší chirurgovia na priamy príkaz už nebohého marockého kráľa Hassana. El Guerrouj bol jeho mladým priateľom a obľúbencom. Španieli preteky pobabrali takticky. Cacho robil Maročanovi dve kolá vlastne vodiča, potom mu výdatne pomáhal krajan Adil Kaouch, ktorý skončil napokon posledný (3:47,05). Hicham dobehol v najlepšom tohtoročnom čase 3:27,65 min, štvrtým v historických tabuľkách. Tri patria El Guerroujovi. Ten štvrtý legendárnemu Alžírčanovi Morcelimu (3:27,37 min). Trojnásobný majster sveta (1991 - 1995) skončil neslávne - vzdal. Španieli dobehli na 3. - 5. mieste (v poradí Estévez, Cacho, Díaz) a po súťaži sa promenádovali v otvorenom „výklade“ nad hľadiskom ako rímski imperátori. Domácej majsterke sveta Niurke Montalvovej zostala na slávu deň predtým iba plocha. Zatiaľ najbohatší deň na finálové disciplíny (utorok) priniesol taktické víťazstvo fenomenálnemu etiópskemu vytrvalcovi na 10 000 m Haile Gebrselassiemu a suverénke v kladivárskom kruhu Rumunke Mihaele Melinteovej - 75,20 m, čo je šiesty výkon histórie, päť z nich ale patrí Rumunke. V diskárskom kruhu vypálil rybník Nemcom posledným pokusom Američan Anthony Washington druhým najlepším tohtoročným hodom 69,08 m. Svetového rekordéra Jürgena Schulta (74,08 z Neubrandenburgu 6. 6. 1986), jediného účastníka sevillského podujatia, ktorý absolvoval všetky MS, obral o takmer istý titul. Schult má jediný z roku 1987. Nesporne obdivuhodnou postavou bola na štarte 800 m Američanka Jearl Milesová-Clarková. Majsterka sveta na 400 m z roku 1993 má v zbierke sedem medailí z MS (tri z OH). Ôsma jej ušla, skončila štvrtá. Príčinu môže hľadať predovšetkým v sebe. Prvých 600 m netakticky odtiahla. Trojskok patril Grékyni Paraskevi Tsamítovej. Stačilo jej priemerných 14,88 m, v kvalifikácii skočila najlepší výkon roka 15,07. Česká obhajkyňa titulu Šárka Kašpárková (v Aténach 15,20 m), zverenka Slováka Michala Pogánya, obsadila po zranení šiestu priečku (14,54 m).

SkryťVypnúť reklamu

PETER FUKATSCH, Sevilla

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 564
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 280
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 074
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 251
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 924
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 846
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 413
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu