Za krok k náprave vzťahu Českej republiky k jej krajanom označil český prezident Václav Havel zákon o štátnom občianstve niektorých bývalých československých občanov, ktorý včera podpísal. Zákon umožňuje získať české občianstvo aj krajanom žijúcim v zahraničí a má tak zmierniť následky krívd z rokov 1948 až 1989. Je určený pre českých krajanov žijúcich v zahraničí a všetkých, ktorí boli československými štátnymi občanmi a občianstvo im zobrali v čase od 25. februára 1948 do 28. marca 1990.
AZYLOVÝ SYSTÉM VO VEĽKEJ BRITÁNII
Imigračný systém vo Veľkej Británii sa nerozpadá pod nátlakom veľkého počtu žiadateľov o azyl, vláda sa ho však bude snažiť zreorganizovať. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC to vyhlásil britský minister vnútra Jack Straw. Straw ďalej konštatoval, že jeho krajina sa nachádza na 11. mieste z 15 európskych krajín v pomere počtu žiadateľov o azyl k celkovému počtu obyvateľstva. Straw uviedol, že britská vláda reagovala vyhradením 120 miliónov libier na zreorganizovanie systému udeľovania azylu v najbližších troch rokoch a prijatím ďalších 600 pracovníkov. Členovia britského vládneho kabinetu tvrdia, že nový zákon pomôže rýchlejšie vybavovať žiadosti. Pri súčasnom systéme to trvá mesiace alebo roky.
PINOCHETA VYŠETRIA BRITSKÍ LEKÁRI
V nádeji, že humánne dôvody by mohli zavážiť pri prepustení generála Augusta Pinocheta, čílska vláda sa rozhodla najať niektorého z uznávaných britských lekárov na preskúmanie zdravotného stavu bývalého diktátora. Uviedol to čílsky minister zahraničných vecí Juan Gabriel Valdes. Valdes očakáva rozhodovanie o tom, či by Pinochet mohol byť prepustený zo zdravotných dôvodov v septembri alebo októbri. Čílska vláda požiadala svoje veľvyslanectvo v Londýne, aby zostavilo zoznam britských lekárov. (TASR, ČTK)