ZHOVÁRAME SA s EDUARDOM KUKANOM, ministrom zahraničných vecí SR Najväčším problémom vzťahov SR a Austrálie je, že žiadne vzťahy nemáme

Najväčším problémom slovensko-austrálskych vzťahov je to, že s touto dôležitou krajinou takmer žiadne vzťahy nemáme - tvrdí slovenský minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ktorý je už od štvrtka minulého týždňa na návšteve Nového Zélandu a Austrálie.

Dnes by mal jeho pobyt v austrálskom hlavnom meste Canberra vyvrcholiť stretnutiami s najvyššími ústavnými predstaviteľmi krajiny. Austrálčania mali popri informáciách o Slovensku záujem najmä o Kukanov pohľad na kosovskú krízu, vzhľadom na úlohu, ktorú zohral pri jej diplomatickom riešení.

Čím konkrétnym prispeje k posilneniu slovensko-austrálskych vzťahov vaša návšteva?

„Zajtra (dnes - pozn. red.) podpíšem s ministrom financií Austrálskeho zväzu dohodu o zamedzení dvojitého zdanenia. Táto dohoda spolu s ďalšou o podpore a ochrane investícií - ktorá by mala byť tiež už čoskoro podpísaná - je základom rozvoja akejkoľvek hospodárskej spolupráce. S ministrom zahraničných vecí budem potom rokovať aj o možnej podpore kandidatúry Slovenska ako nestáleho člena Bezpečnostnej rady (BR) OSN a takisto budeme hovoriť aj o slovenských ambíciách stať sa členom OECD.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dostali ste konkrétny prísľub ohľadne BR OSN?

„Ešte nie, zatiaľ som o tom hovoril iba na parlamentnej pôde, ale to bude jedna z tém zajtrajšieho (dnešného) stretnutia s predsedom parlementu.“

Z pohľadu členstva v OECD sa v zahraničí objavili mnohé polemiky v súvislosti s pripravenosťou Slovenska.

„Mám isté informácie o tom, že Austrália má v tomto smere určité výhrady, ale doterajšie neoficiálne kontakty mi takéto poznatky nepotvrdili. Naopak, podľa hodnotenia pracovníkov austrálskeho MZV Slovensko postupuje dobre a pokiaľ ide o budúce členstvo v OECD, Austrália s tým nemá nijaké problémy. Tieto otázky si takisto chcem vysvetliť počas stretnutia s mojím ministerským kolegom.“

Na akej úrovni sú súčasné slovensko-austrálske obchodné vzťahy?

SkryťVypnúť reklamu

„Vzájomná obchodná výmena je asi 25 miliónov dolárov, čo je málo. Doteraz najvýznamnejšia austrálska investícia na Slovensku je v závode na Coca Colu, myslím že je to niekde pri Novom Meste nad Váhom. Je možné, že dôjde k niektorým ďalším investíciám. Sľubné sú najmä dva projekty, ale nechcem o nich zatiaľ konkrétne hovoriť, aby sme to nezakríkli.“

Austrália stojí pred novembrovým referendom, v ktorom sa rozhodne o ďalšom zotrvaní pod britskou korunou alebo o vzniku republiky. Hovorili ste aj o týchto otázkach?

„Samozrejme, že sme o nich hovorili. V spomínanom referende budú dve otázky: prvá sa bude dotýkať vzniku republiky a druhá preambuly ústavy, kde sa hovorí o právach pôvodného obyvateľstva. Pokiaľ ide o prvú otázku, mal som z doterajších rozhovorov dojem, že skôr to dopadne tak, že sa rozlúčia s kráľovnou Alžbetou ako s hlavou štátu. Ale to sú len neoficiálne dohady.“

SkryťVypnúť reklamu

Pokiaľ je nám Austrália vzdialená, tak Nový Zéland je pravdepodobne pre mnohých ešte raz tak ďaleko. Čo teda môžeme očakávať od vašej tamojšej návštevy?

„Máte síce pravdu s tou vzdialenosťou, ale aj tam sú reálne možnosti v rozšírení kontaktov, aj keď k žiadnemu dramatickému obratu po mojej návšteve pravdepodobne nedôjde. Predsa sme sa však dohodli na úrovni vlády, parlamentu a obchodných kruhov, že sa budeme snažiť zintenzívniť vzájomné kontakty. Novozélandský predstavitelia prisľúbili, že sa do svojích európskych ciest pokúsia zaradiť aj Slovensko. Budeme sa snažiť rozvíjať také formy spolupráce, ktoré sú vzhľadom na našu geografickú polohu reálne - teda najmä na báze medzinárodnej spolupráce. Vzájomná obchodná výmena je totiž doslova symbolická, na úrovni jedného-dvoch miliónov dolárov ročne. Je možné, že existujú rezervy v oblasti turistického ruchu. Jednak Novozélanďania, ktorí navštívia Európu, by sa mohli prísť pozrieť na Slovensko, ale aj pre Slovákov, ktorí si to môžu dovoliť, by bol Nový Zéland spestrením, pretože je tam naozaj jedinečná príroda.“

SkryťVypnúť reklamu

JURAJ KITTLER

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu