Nie je žiadnou zvláštnosťou, že počas horúcich augustových dní sa ulice Ríma takmer vyľudnia. Domorodci sa masovo sťahujú k moru a v úzkych uličkách starého centra mesta možno vidieť iba skupinky potácajúcich sa turistov, ktorí v snahe vidieť čo najviac úmorne zápasia s tropickými horúčavami. Tohto roku však musia okrem nepríjemného tepla a vlhkosti zdolávať aj rozkopané chodníky, obchádzky či poprekladané zastávky mestskej dopravy - skrátka, všeobecný chaos. Vo Večnom meste totiž práve vrcholia prípravy na veľké jubileum roku 2000. Aj napriek tomu, že podľa tvrdení otcov mesta a zástupcov Vatikánu by mala byť väčšina prác hotová už koncom septembra, mnohí návštevníci a stáli obyvatelia zostávajú skeptickí.
„Je to niečo nepredstaviteľné, Rím sa stal doslova metropolou lešení,“ hovorí Snow Bold z Floridy ukazujúc rukou na Koloseum spolovice zahalené bielymi plachtami. Jeho matka Sally je omnoho zhovievavejšia. Ona sama nedávno prerábala svoj rodinný dom a vie, čo znamená pustiť sa do rekonštrukcie. Väčšina návštevníkov však podobné pochopenie nemá, a tak zborovo nadávajú stojac pred zahalenou fasádou Svätopeterskej baziliky, rozkopaným chodníkom okolo Anjelskeho hradu a rímskymi fórami, ktorým dominuje niekoľko žeriavov. Spúšte fotoaparátov počuť pred rímskymi pamiatkami čoraz zriedkavejšie, väčšina návštevníkov sa radšej uspokojí s farebnými pohľadnicami z obchodov so suvenírmi. V opačnom prípade by totiž svojim blízkym po návrate len dokázali to, že ich tohoročná dovolenka bola fiaskom.
„Je Rím skutočne vždy takýto?“ sťažuje sa britský turista, ktorý pravdepodobne nie je katolík a prípravy na rok 2000 ho evidentne zaskočili. Avšak ani Günther Frohnauer, ktorý pochádza z tradičnej bašty katolicizmu - bavorského Mníchova - neskrýva svoje prekvapenie nad ich rozsahom aj napriek tomu, že bol o situácii informovaný už pred príchodom. Pravdepodobne sa však k nemu nedostal oznam otcov mesta, ktorí prednedávnom vyzvali všetkých Rimanov, aby počas tohoročného leta radšej dobrovoľne opustili mesto. Austrálčanka Annalisa Ingramová je však aj napriek tomu optimistka: „Pripomína nám to Sydney. Budúci rok tam bude olympiáda a už dnes sa všade pracuje. Je ale vždy lepšie vidieť, ako si ľudia chránia svoje historické dedičstvo, ako keby to jednoducho zbúrali a postavili namiesto toho niečo moderné.“ (Podľa Reuters, jk)