varovalo, že obyvatelia ťažko skúšaného severozápadu krajiny sú v tomto období vystavení nebezpečenstvu rozšírenia epidémií a kyslých dažďov z oblaku emisií, ktorý unikol z rafinérie v Izmite pri päťdňovom požiari.
Zahnívajúce telá sa ešte stále vynárajú z trosiek, údaje o obetiach sa zvyšujú, no záchranné práce sa od nedele už nesústreďujú na záchranu živých, keďže šance na prežitie pod ruinami sú týždeň po nešťastí minimálne. Prioritou je teraz rýchle odkrývanie a pochovávanie mŕtvych, zabezpečenie provizórneho prístrešia a pomoci pre ľudí bez domovov - čo sa stalo ešte neliehavejším po včerajších výdatných dažďoch. Až potom bude môcť prísť narad rekonštrukcia postihnutých oblastí. Všadeprítomný mŕtvolný zápach je varovaním, že infekčné ochorenia, ako týfus, cholera alebo dyzentéria, sa môžu rozšíriť v ktorejkoľvek chvíli. Na niektoré miestach sa už začalo rozprašovať vápno a rozširovať tabletky na dezinfekciu vody. Svetová zdravotnícka organizácia síce bezprostredné nebezpečenstvo epidémií odmietla, no mnohí vystríhajú, že dažde môžu vyplaviť nečistotu do ulíc a ak sa znovu oteplí, o rozšírenie choroboplodných zárodkov sa postarajú komáre a muchy. K tomu všetkému treba pripočítať, že tisícky ľudí sa zdržiavajú v provizórnych prístrešiach bez vody a toaliet.
Turecká vláda volí silný vlastenenecký tón, keď sa vyjadruje k tejto prírodnej katastrofe - sľúbila napríklad do dvoch dní zabezpečiť strechu nad hlavou pre všetkých bez prístrešia - no všeobecný dojem, že dokázala svoju nekompetentnosť počas tragédie, sa jej rozptýliť nedarí. Terčom kritiky miestnej tlače bolo najskôr nedodržiavanie stavebných zásad pre oblasti pod hrozbou zemetrasení, potom chaotické záchranné práce - niekde vraj záchranné tímy vôbec nedorazili. Zvlášť ostrá kritika sa zniesla na ministra zdravotníctva Osmana Durmusa, ktorý sa vyjadril, že turecké nemocnice sú schopné ošetriť úplne každého zraneného a pre obyvateľov Turecka je oveľa lepšie, ak ich budú ošetrovať lekári z vlastnej kultúry. Durmus navrhol premiérovi, aby odmietol americkú vojnovú loď Kearsarge s tímom chirurgov a 500 lôžkami, odmietol ďalej ponuku talianskych mobilných toaliet, ako aj darovanú krv z Grécka. Vláda si navyše až teraz uvedomila, že je potrebné, vytvoriť samostatné agentúry a záchranné sily cvičené práve na tento druh krízovej situácie.
(Reuters, kl)