Ešte pred niekoľkými mesiacmi vojaci Belehradu v mene historických nárokov i v mene srbskej menšiny v Kosove vyháňali a zabíjali stovky kosovských Albáncov. Dnes je Kosovo opäť albánske, z bývalých útočníkov sú obete a najväčším strašiakom Albáncov je nadchádzajúca zima, ktorú budú musieť prežiť v provizóriu zničených domov a úplne odkázaní na zahraničnú pomoc.
Bezpečnosť v Kosove zaisťuje po odchode srbských jednotiek 40-tisíc vojakov KFOR a spravujú ho úradníci OSN, ktorí si volajú na pomoc zástupcov obyvateľov. Medzinárodná správa plánuje usporiadať na budúci rok voľby. Boj o budúci štatút Kosova však pokračuje. Formálne je provincia stále súčasťou juhoslovanskej Srbskej republiky, ale fakticky tu silnie politický vplyv Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ktorej cieľom je nezávislosť. Túžba po mnohoetnickom Kosove, ktorá občas zaznieva z Bruselu či Ženevy, zostane zrejme len zbožným želaním. Kosovo opúšťa drvivá väčšina srbského obyvateľstva za tichého prizerania KFOR.
Dočasná rada kosovských Srbov navrhla v piatok vytvoriť päť srbských kantónov pod ochranou OSN - ktoré by mali v prechodnom období zaberať asi tretinu územia Kosova a položiť tak základy multietnickej spoločnosti. V Kosove však dnes zostala sotva desatina z 200 000 Srbov a ďalších nealbánskych etník, a kým (ak vôbec) sa o tomto návrhu začne vážne uvažovať, môžu byť už skutočne takmer všetci Srbi preč. Hlavný administrátor OSN Bernard Kouchner návrhu veľa nádeje nedával. Albánci ho okamžite zavrhli. Podľa Kouchnera UCK už pochopila, že útoky na Srbov nie sú v jej záujme a vinu za ne pripísal skôr obyčajným lupičom, ktorým sa zachcelo srbského majetku, ako aj albánskej tradícii krvnej pomsty.
NATO musí v Kosove samo chrániť svoje pozície a svoju kompetentnosť udržiavať bezpečnosť v rozvrátenej krajine. Je len v duchu miestnej logiky, že UCK aj po svojej „demilitarizácii“ pozície nepustí v mene akejsi demokracie z ruky. Srbská menšina je v celom procese až na druhom mieste - akosi nik v Kosove nemá „voľné kapacity“, aby ho riešil. Pozoruhodné je, že na jednej strane Srbov KFOR presviedča, aby zostali a údajne robí všetko pre bezpečnosť všetkých, a na druhej strane úrad OSN pre utečencov (UNHCR) pripúšťa, že pomáha Srbom opustiť Kosovo a bude to robiť naďalej. BAŠA JAVŮRKOVÁ