odvahou najväčšieho, nielen športového združenia sveta (IAAF má 210 členských štátov), za odvahu trestať aj najväčšie hviezdy kráľovnej športov. Tesne pred 7. atletickými majstrovstvami sveta našli stopy zakázaných prostriedkov v krvi štrnásťnásobnej medailistky zo svetových šampionátov a sedemnásobnej z OH, jamajskej šprintérky Merlene Otteyovej (nandrolón), tesne predtým kubánskemu výškarskému dvojnásobnému majstrovi sveta, olympijskému víťazovi z Barcelony a svetovému rekordérovi Kubáncovi Javierovi Sotomayorovi (kokaín). Obe latinskoamerické hviezdy sa bránia tvrdením o omyloch, predstavitelia ich zväzov zase o spiknutiach. Oba prípady IAAF ešte neuzavrela. Predovšetkým u Otteyovej ide o podozrenie, ktoré musí potvrdiť takzvaná B-vzorka, nad Kubáncom musí v prvej inštancii vyniesť ortieľ domáci zväz. Ak to neurobí, zasiahne IAAF.
Medzinárodná atletická federácia má napriek Samaranchovej lichôtke s bojom proti dopingu poriadne starosti. Predseda medicínskej komisie IAAF v Seville, švédsky profesor Arne Ljungqvist vyhlásil pre nemecký denník Die Welt, že najmä Američania nekooperujú. Otvorene kritizoval v tomto smere Asociáciu USA Track and Field (USTAF). Dokumentoval príkladom známeho šprintéra Dennisa Mitechella, paradoxne jedného z najzápalistejších bojovníkov proti dopingu v krajine. Extravagantný americký bežec si veselo behal po euróskych mítingoch aj po pozitívnom náleze, až kým IAAF definitívne nevyniesla ortieľ zákazu štartov. Generálny manažér USTAF Craigh Masbash reagoval podráždene a nazval Švédove slová reakciou „rozzúreného býka“.
Anabolický steroid nandrolón možno v USA, kde chce byť každý pekný, svalnatý a športovo vypracovaný, dostať kúpiť v určitej forme v každom supermarkete, v klasicky čistej podobe v každej lekárni. Jamajský delegát na sevillskom kongrese IAAF Herbert Elliot vyhlásil, že B-skúška Otteyovú určite očistí. Kiežby mal pravdu, vina krásnej Merlene by mnohých obrala o ideály i dobrý vplyv idolu. Pravda, v tomto roku, v tom istom veku, pre to isté previnenie britský zväz nekompromisne „sekol“ svojho bývalého olympijského víťaza z Barcelony a majstra sveta zo Stuttgartu legendárneho Linforda Christieho v momente, keď sa nález potvrdil. Londýnsky rodák pritom už odišiel zo scény veľkej atletiky a v zime štartoval na menších mítingoch.
Nech je už akokoľvek, razantným prílevom veľkých peňazí do špičkovej atletiky sa predlžuje pretekársky vek. Kráľovná športov nie je stolný tenis, kolky alebo jazdectvo, kde si športovec okolo štyridsiatky často drží majstrovskú výkonnosť. V atletike to až tak dlho zrejme nejde, a veľké peniaze sa berú iba za veľké výkony. Človek prírodu neoklame, tobôž už nie dopingom. Hriešnici, ktorých sme spomínali, sú (boli) atletickými legendami práve pre obdivuhodnú dlhovekosť. Čistým spôsobom je medailová výkonnosť v rokoch blížiacich sa štyrom krížikom pri takom tvrdom tréningu, akým je atletický s rizikom zranení, asi nemožnosťou.
PETER FUKATSCH, Sevilla