denníka SME Eva Bombová Ak v čase, keď sa táto mimoriadna udalosť odohráva, vysielajú naše hlavné televízne vysielače programy - STV 1: Debut a Noviny plus, TV MARKÍZA: úvodný film k sci-fi seriálu - niet sa čo čudovať, že občana viac zaujíma, či nového ministra prefackala žena, a že existuje rodina, kde z deviatich členov nikto nepozná muchotrávku zelenú. Dúfam len, že našim vnukom do roku 2081 - svitne!
JAROSLAV KOUT, Lučenec
Všetko je podvod. Kde sa len otočím. Najväčšie klamstvá sú však v reklame, ktorej tak ľudia veria a nechajú sa obalamutiť. Súkromná cestovná kancelária organizuje zahraničný rekreačný zájazd. Účastníci zaplatia a nakoniec majiteľa niet. Pri nástupe do nového zamestnania súkromník sľubuje veľkú výplatu, pritom skutočnosť je iná. Ďalší inzerát hovorí, že solídna firma prijme za veľmi atraktívnych finančných podmienok mladé dievčatá za barmanky, no v skutočnosti chce, aby vykonávali najstaršie remeslo na svete za pár korún a tak ďalej. Darmo, reklama chce zarobiť, a ja budem bez nej lepšie spať. Keď si chce priemerný občan niečo kúpiť, dá sa to aj bez reklamy.
ALFRÉD HAŠKO, Bratislava
V škole nás učili pomocou kníh vtedajších renomovaných ekonómov, že základom bohatstva štátu je prírodné bohatstvo a ťažký priemysel. Neskôr na vrchole rozvinutej socialistickej spoločnosti, v období obrodného procesu sa do ekonomických poučiek na popredné miesto dostali služby a ľahký priemysel. Na bankovkách sa uvádzalo, že sú kryté zlatom a ostatnými aktívami štátnej banky. Aby som bol úprimný, teraz sa táto veta na malých nenachádza a na veľkých som si nevšimol. Pod aktívami sa rozumelo všetko, čo bolo štátne vrátane rozumu občana. Ak tieto aktíva prešli na jednotlivých správcov, tak by bohatstvo štátu malo plynúť z aktív jednotlivcov vo forme daní a splátok.
JOZEF HOZLÁR, Nové Zámky
Nešťastím pre Slovensko je, že väčšina vysokých a ústavných činiteľov, aj keď slovne deklaruje záujmy štátu a občanov, v skutočnosti sledovala a presadzovala svoje stranícke a osobné záujmy. Mnohí predstavitelia vládnej moci a iní funkcionári prepadli mamonu. Kľúč k zbohatnutiu mala vo svojich rukách skupina privatizérov blízkych HZDS. Oni boli majstrami nielen v získavaní obrovského majetku a bohatstva štátu, ale aj prispôsobení legislatívy a zavádzaní verejnosti. A. Rezeš napríklad tvrdil : „Majetok, ktorý vlastním, som získal pred nástupom do vládnej funkcie vďaka úspešnej dlhoročnej poctivej práci…“ Aj ďalší predstavitelia hnutia si prišli na svoje milióny. Výsledkom toho je, že za posledné roky naša republika zaujíma ak nie prvé, tak určite popredné miesto vo svete, kde na počet obyvateľov je najviac rýchlozbohatlíkov.
JÁN HRUŠKA, Martin