„Tak konečne!“ Viacerí koaliční partneri neskrývali tento postoj k demisii ministra dopravy Gabriela Palacku. Premiér si myslí čosi iné a za vec viní stranu, ktorá ho na vysoký post vyniesla a podozrieva ju zo snahy podrývať a rozbíjať stabilitu vládnej koalície. Odpoveď KDH je taká, že plne stojí za súčasným premiérom a vládou, chce jej stabilitu a vyzýva ju riešiť problémy štátu. Ak by toto vyhlásenie nebolo podpísané ministrom tej istej vlády, ktorý je zároveň aj predsedom hnutia a ktorý sa ako prvý nestotožnil už s jej programovým vyhlásením, ba vyniesol na povrch nie až také aktuálne štátne záujmy a existenčné záujmy občanov, ale skôr záujmy cirkevné, bolo by možné vyhlásenie brať vážne.
Ak SDK získala svoje postavenie na dôslednej kritike bývalej vládnej moci a sľuboch zmien spôsobu výkonu moci v prospech občanov, odstupujúci minister akoby príliš skoro a vo viacerých kauzách na to zabudol, čo vyvolalo rozpaky u niektorých občanov podporujúcich koalíciu. I keď zhodne predseda SDK i KDH vyhlasujú, že súčasná vládna koalícia je jedinou možnou alternatívou, ich istota je ohrozená možným preskupovaním síl v koalícii či predčasnými voľbami, v ktorých by premiérovi a predsedovi SDK a ministrovi a predsedovi KDH ich súčasné sporné vyhlásenia na popularite nepridali. Ak by k predčasným voľbám prišlo, dojem mnohých občanov by bol, že podnet k nim vzišiel práve z SDK a KDH, i keď iniciatíva by pochádzala odinakiaľ.
KDH počas svojej takmer desaťročnej existencie ukázalo, že jeho skutočne silnou stránkou je kritika. Žiaľ, doteraz sa mu nepodarilo osloviť občana systematickými pozitívnymi krokmi.
ĽUDOVÍT KOŠÍK, Skalica