Na charitatívnu cestu naprieč územím Veľkej Británie včera vyrazil z juhozápadného cípu Anglicka záchod na kolesách. Vodič Hank Harp, pohodlne usadený na elektrickým motorom poháňanom pojazdnom nočníku, sa vydal na svoju 874 míľ dlhú cestu smerom na severovýchod Škótska rýchlosťou iba štyri míle za hodinu. Cesta je nápadom 60-ročného Steva Gilksa z Wakefieldu, ktorý stojí na čele charitatívnej organizácie Cash for Trash (Peniaze za odpad), „premieňajúcej“ domový odpad na peniaze na dobročinné účely. Organizácia dúfa, že sa jej podarí získať 10 000 libier šterlingov pre domovy pre opustených a chorých. Gilks sa chystá pomôcť pacientom s dýchacími problémami.
CIGÁNSKY CISÁR ŠTUDENTOM
Samozvaný cisár všetkých svetových Rómov 61-ročný Ion Radulescu sa podujal zistiť výhody vyššieho vzdelania ako najstarší rumunský študent. Tento dedko sa totiž prihlásil na bakalársku skúšku, ktorá je v rumunskom strednom školstve kľúčová . Monarchovi sa podarilo uspieť na skúške z rumunskej literatúry, pričom sa zaoberal tvorbou inšpirovanou starovekým cigánskym folklórom. To, že sa na bakalársku skúšku prihlásil až teraz, nie je náhodou, nikým neuznaný panovník totiž tvrdí, že vinu na jeho nedokončených štúdiách nesie komunistická diktatúra. No Radulescu mieri ešte vyššie a pomýšľa na štúdium práva. Podľa rumunského ministerstva školstva sa podobný prípad ešte nevyskytol. Radulescu, v ktorého žilách údajne koluje modrá krv, je najstarším študentom. Ministerstvo muselo dokonca Radulescovi udeliť osobitnú výnimku. Aby ho však mladší študenti neuviedli do rozpakov, budú ho skúšať v osobitnej triede.
KUBÁNSKE MÚZEUM „CHE“ GUEVARU
Mauzóleum legendárneho latinskoamerického revolucionára Ernesta „Che“ Guevaru sa stalo jednou z najžiadanejších turistických atrakcií Kuby. Len v priebehu jedného roka ho navštívilo až 420 000 ľudí. Zástupcovia mesta Santa Clara v centre krajiny, kde v októbri 1997 pochovali pozostatky revolucionára po ich objavení v Bolívii, uvádzajú, že za jeden rok od otvorenia toto múzeum navštívilo až 300 000 Kubáncov a 120 000 zahraničných návštevníkov. Predstaviteľka mesta Teresa Garcíová uviedla, že návštevníci prichádzajú, aby ukázali „svoj rešpekt a obdiv“ pre Guevaru a ďalších jeho spolubojovníkov, ktorí zahynuli v Bolívii v roku 1967, keď sa snažili rozšíriť revolúciu do Južnej Ameriky. (TASR)