BOGOTA (REUTERS) - Tisíce smútiacich Kolumbijčanov odprevadilo prednedávnom na poslednej ceste milovaného komika Jaimeho Garzona (39), ktorého zastrelili v piatok 13. augusta zbraňou ráže 38 dvaja neznámi motocyklisti. Smútiaci označili jeho smrť za národnú tragédiu a pohreb sa premenil na manifestáciu za skončenie dlhotrvajúcej občianskej vojny v krajine. Garzon si urobil meno vtipnými paródiami politikov.
Pri príležitosti jeho pohrebu sa zišlo na historickom námestí v centre Bogoty asi 80 000 ľudí vrátane niekoľkých ministrov, aby mávajúc transparentmi so sloganmi „Nikdy viac“ vyzvali na zastavenie konfliktu. V občianskej vojne v Kolumbii prišlo počas 10 rokov o život 35 000 ľudí. Samotný pohreb sa pritom neobišiel bez tragického momentu - dvaja ľudia zomreli a deviati sa zranili, keď sa pod davmi smútiacich zrútil peší most, z ktorého bol výhľad na smútočný sprievod.
Vražda bola najprominentnejším atentátom od zavraždenia vodcu Konzervatívnej strany Alvara Gomeza v roku 1995. Vyvolala odozvu medzi chudobnými i bohatými, vo všetkých spoločenských vrstvách, čo len dokazuje Garzonovu širokú obľubu u hlboko rozdeleného kolumbijského ľudu. Garzon bol nedávno vymenovaný do tímu vplyvných občianskych aktivistov, ktorí budú poverení vedením mierových rokovaní medzi vládou a Národnou oslobodzovacou armádou (ELN) kolumbijskou druhou najväčšou rebelantskou armádou. „To najhoršie, čo môžeme teraz urobiť, je zúfať si a veriť, že Kolumbia sa rozpadne,“ povedal rímskokatolícky biskup Hector Gutierrez, Garzonov bývalý učiteľ v seminári. „Nestrácajme vieru. Pokračujme v úsilí za mier.“
Úrady pôvodne obvinili z jeho smrti ultrapravicové trestné komando, ktoré hrozilo Garzonovi pre jeho aktivity v mierových rokovaniach. Táto paramilitantná skupina však odmietla obvinenie. Niektorí politici prirovnali reakciu verejnosti k zármutku, ktorý nasledoval vraždy prezidentských kandidátov Luisa Carlosa Galana z Liberálnej strany v roku 1989 a Carlosa Pizzara, bývalého príslušníka gerily, v roku 1990.