Vo vláde sa v týchto dňoch živo diskutuje o sprístupnení strategických podnikov vstupu súkromných investícií. Rozhodnutie o privatizovaní alebo neprivatizovaní monopolov sa bytostne dotýka ich ďalšej existencie, preto sa denník SME zaujímal o názory popredných predstaviteľov niektorých z nich.
PAVEL KINČEŠ, generálny riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu, š. p. Bratislava: „Usporiadanie slovenského plynárenstva do štátneho podniku spomaľuje jeho rozvoj a už pri zriaďovaní SPP sa táto forma fungovania považovala iba za prechodnú. Po zaintegrovaní do európskeho plynárenského systému, ktoré je už de facto zavŕšené, a po nevyhnutnom vstupe SR do európskych hospodárskych štruktúr by nám súčasná forma usporiadania mohla spôsobovať komplikácie. Ako akciovej spoločnosti so zahraničnou účasťou by sa nám operovalo na európskom trhu so zemným plynom jednoduchšie. Z plynárenskej a obchodnej stránky by som vstup zahraničného kapitálu do SPP iba privítal.“
ŠTEFAN KOŠOVAN, generálny riaditeľ Slovenských elektrární, š. p. Bratislava: „Privatizácia energetiky by mala nastať po uskutočnení jej transformácie. Tento proces sa začne až po uvedení 2. bloku Atómových elektrární Mochovce do prevádzky. Podľa môjho názoru by si mal štát zachovať 51-percentný kontrolný balík na základnom imaní spoločnosti.“
VINCENT PILÁR, generálny riaditeľ Východoslovenských energetických závodov, š. p. Košice: „Myslím si, že prenosová sústava a zabezpečovanie výkonovej bilancie by mali zostať i naďalej v úplnom vlastníctve štátu. Čo sa týka stavebnej energetickej činnosti, dopravy a spojov, podľa môjho názoru je možné hovoriť o vstupe súkromného investora v neobmedzenej miere. V prípade prirodzených monopolov, predovšetkým distribučnej siete, by som uvítal, keby si štát ponechal 34-percentný balík akcií, ktorý by mu zaručil kontrolu nad podnikom. Zvyšný, majoritný podiel by mal byť sprivatizovaný formou navýšenia základného imania, ktoré v súčasnosti dosahuje 5 miliárd korún.“
PETER SCHVALBA, generálny riaditeľ Imuny, š. p. Šarišské Michaľany: „Podporujeme snahu vlády o vyňatie Imuny zo zoznamu strategických - neprivatizovateľných podnikov. Vstup súkromného kapitálu do spoločnosti považujem za najlepší spôsob, ako ozdraviť výrobný proces a získať peniaze na jeho prefinancovanie. V súčasnosti rokujeme s viacerými zahraničnými partnermi, najmä zo zámoria, o ich kapitálovej účasti v prípade, že vládny kabinet povolí privatizáciu Imuny.“ TOMÁŠ VELECKÝ