Rozhodnutie politického ťažkotonážnika Jevgenija Primakova ísť do parlamentných volieb dáva centristom šancu ukončiť roky komunistickej prevahy v Štátnej dume. Niektorí analytici však predpovedajú, že blok Vlasť-Celé Rusko, ktorý sa Primakov rozhodol viesť, sa môže stať obeťou rivality jeho ambicióznych predstaviteľov, medzi ktorých patrí najmä moskovský starosta Jurij Lužkov a niekoľko regionálnych vodcov. Zakladatelia bloku veria, že sa stanú vedúcou silou v dume, ktorá sa správa skôr ako hniezdo ľavice než ako legislatívny orgán. Ale ani jeden z nich nie je taký populárny, ako Primakov, 69-ročný bývalý špión a premiér, ktorý viedol krajinu po vypuknutí vlaňajšej ekonomickej krízy, kým ho žiarlivý Jeľcin v máji neodvolal.
Už prvé povesti o tom, že sa Primakov môže pripojiť k Vlasti-Celému Rusku, prinútili malé skupiny z nepriateľských táborov, aby začali usilovať o alianciu s blokom. Agrárna strana Michaila Lapšina, dlhoročný spojenec komunistov unavený z neustálej hry druhých huslí, formálne oznámila svoje želanie pripojiť sa k novému bloku. Intelektuál Alexej Podberiozkin sa tiež vytrhol z tábora komunistov a jeho zoskupenie Duchovné dedičstvo vyslovilo podobný úmysel ako agrárnici. Komunistický líder Gennadij Ziuganov sa k týmto zradám postavil statočne. „Ten alebo onen politik môže odísť, ale to neznamená, že jeho voliči ho budú nasledovať,“ povedal. Pozorovatelia však veria, že odchod umiernených komunistov zmení obraz celej strany, keď v nej vzrastie vplyv zástancov tvrdej línie, ako sú Viktor Iliuchin a Albert Makašev, generál notoricky známy svojimi antisemitskými poznámkami. Podľa najnovších prieskumov môžu tieto odchody pripraviť komunistov, ktorých bežne podporuje asi 35 percent obyvateľov, o polovicu tejto podpory.
Veľkou otázkou je, ako budú v jednom bloku koexistovať Primakov a Lužkov, ktorí oznámili plán kandidovať na budúci rok na prezidenta. V utorok Primakov načrtol návrh obmedziť po prezidentských voľbách právomoci prezidenta a podeliť sa o ne s vládou a parlamentom. Presviedčal tiež o potrebe obnoviť post viceprezidenta. Moskovský starosta by podľa tohto scenára slúžil ako zástupca budúceho prezidenta Primakova, eventuálne by staršieho muža nahradil. Podľa iných je však medzi potenciálnymi ruskými prezidentmi príliš málo dôvery, aby bolo takéto rozdelenie síl reálne. Okrem toho je len malá nádej, že Jeľcin takéto zmeny podporí.
Politická rivalita, podporovaná ambíciami a rozdielnymi víziami ruskej budúcnosti, môže blok zničiť bezprostredne po voľbách. Napríklad, kým regionálni vodcovia chcú viac politickej moci a moskovskú vládu považujú len za koordinátora svojich záujmov, ľudia ako Lužkov a Primakov jasne chcú obnoviť kontrolu Moskvy nad celou krajinou. Vytvorenie vplyvnej sily stredu vedenej Primakovom pravdepodobne urýchli snahu Kremľa skonsolidovať pravo-stredové sily, v ideálnom prípade pod vedením ďalšieho expremiéra Sergeja Stepašina. Podľa prieskumov majú liberálne skupiny, vedené poprednými reformátormi ako Jegor Gajdar, malú šancu dostať sa do dumy. Ale v kombinácii s populárnejšími stredovými silami a pod vedením Stepašina by mohli mať šancí viac. Stepašin včera oznámil, že bude nezávislým kandidátom za rodný Petrohrad, dodal však, že stále pracuje na novom politickom bloku. Predstavitelia Kremľa, ktorí Stepašinove snahy silne podporujú, hovoria, že šance tohto bloku môže ešte viac zvýšiť účasť strany Náš dom Rusko ďalšieho expremiéra Viktora Černomyrdina. Ruská agentúra RIA včera informovala o chystanej schôdzke nového premiéra Vladimira Putina so Stepašinom, Černomyrdinom a ďalším expremiérom Sergejom Kirijenkom, ktorej témou by mala byť ich možná aliancia. Vznikne v Rusku jeľcinovský blok štyroch (ex)premiérov?
(REUTERS, bj)