BELEHRAD (ČTK) - Jeden z vodcov srbskej opozície, Zoran Djidjič, dal svojmu rivalovi Vukovi Draškovičovi „lehotu do 1. septembra“, aby dojednal s režimom juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča dohodu. Oznámila to včera súkromná nezávislá srbská agentúra BETA. V televíznom vyhlásení, z ktorého agentúra citovala, Djindjič potvrdil, že vnútri srbskej opozície existujú rozdielne názory a dve stratégie, ako dospieť k sformovaniu tzv. prechodnej vlády. Draškovič, vodca najväčšej opozičnej strany Srbského hnutia obnovy (SPO), chce, aby taká vláda bola schválená parlamentom. To však vyžaduje, aby sa opozícia dohodla aspoň s niektorými predstaviteľmi režimu. Djindjič, predseda Demokratickej strany (DS), ktorá dominuje Zväzu pre zmeny (SZP), naopak považuje takú dohodu za málo pravdepodobnú a je stúpencom „radikálnejšieho“ postupu. Djindjičovo vyhlásenie prichádza dva dni pred veľkou demonštráciou opozície, ktorá sa má konať vo štvrtok v Belehrade a na ktorej mali po prvý raz po dvoch rokoch spoločne vystúpiť Djindjič a Draškovič. Draškovič však včera oznámil, že sa na demonštrácii nezúčastní.
Medzitým pokračovali každodenné demonštrácie vo viacerých srbských mestách. Tisícky ľudí sa zhromaždili v Kragujevači, 700 osôb vo Valjeve a 200 v Leškovaci, aby protestovali proti režimu Miloševiča. Informovala o tom v noci na včera nezávislá agentúra BETA. „Nemôžeme (so zosadením Miloševiča) čakať ďalší rok, pretože za rok Srbsko už nebude schopné získať späť Kosovo, bude bez Čiernej Hory a kto vie, aké ďalšie nešťastie ešte postihne našu krajinu,“ povedal demonštrantom predstaviteľ sociálnej demokracie v Kragujevači.
Potravinovú pomoc v Juhoslávii potrebuje viac než 800 000 ľudí. Uviedol to Svetový potravinový program (PAM) OSN v správe, ktorú zverejnil v Belehrade. Podľa správy, ktorá nezahŕňa juhosrbskú provinciu Kosovo, potrebuje PAM 74 137 ton potravín, aby mohol pomôcť 825 000 ľuďom v nasledujúcich šiestich mesiacoch. Agentúra OSN so sídlom v Ríme vyjadrila nádej, že darcovské krajiny urýchlia svoju pomoc. Uviedla, že v zásade podporuje požiadavku Belehradu, aby sa potraviny kupovali v JZR, ale že vzhľadom na ťažkosti s úradmi JZR bude dávať prednosť dovozu potravín.