regióny v debate, po ktorej poslanci v pomere 233:84 schválili Putina vo funkcii. „Vlastne dnes nemáme o čom diskutovať… Nepoznáme Putinov program, nepoznáme jeho osobné kvality a nemáme nijakú znalosť o tom, či bude pracovať horšie alebo lepšie než Stepašin,“ dodal. Jeho poznámky vystihli náladu mnohých poslancov dumy, ktorí chcú nerušene pokračovať v príprave na voľby plánované na 19. decembra. Ak by Putina po tri razy odmietli, prezident Jeľcin by mohol rozpustiť parlament a vypísať nové voľby. To by zrejme príliš nezmenilo ich termín, poslanci si však sotva želajú stratu výhod svojho postavenia počas predvolebnej kampane.
Bývalý agent KGB Putin nepredložil dume svoj program v plnom rozsahu. Miesto toho predniesol strohú 15-minútovú reč, ktorá v mnohom pripomínala bývalého sovietskeho vodcu, tiež šéfa KGB, Jurija Andropova. Podľa zdrojov z Kremľa urobili autori prejavu túto paralelu zámerne v nádeji, že mu to získa sympatie dumy i obyvateľstva, ktoré má už dosť bezprávneho stavu a korupcie v krajine. Nový premiér označil za svoje priority právo a poriadok. „Žiadna z úloh nemôže byť splnená bez nastolenia základného poriadku v krajine,“ povedal poslancom. „Motív Andropova bol v Putinovom prejave zreteľne prítomný,“ tvrdí Alexej Mitrofanov, muž číslo dve v ultranacionalistickej Liberálnej demokratickej strane Ruska. „A Putin robí dobre, pretože postava Andropova je teraz u mnohých populárna - od liberálov až po komunistov a patriotov.“
Premiér Putin má dnes pred sebou veľmi ťažkú úlohu - v Dagestane bojujú ruské jednotky proti islamistickým bojovníkom, ktorí sem prešli zo separatistického Čečenska. Nakoľko je táto kríza vážna, ukážu možno najbližšie dni. Ak by však aj Putin vyviedol Rusko z hroziacej vojny, málokto verí, že sa stane na budúci rok prezidentovým nástupcom, ako si to želá Jeľcin. Napokon, aj jeho samotné zotrvanie v kresle premiéra môže byť obmedzené, pretože po voľbách, v ktorých má dobré vyhliadky opozícia, musí Jeľcin predložiť dume znovu na schválenie návrh premiéra. Hlavným Putinovým problémom však nakoniec môže byť sám Jeľcin, ktorý za 17 mesiacov vymenil štyroch premiérov. „Problémom je, že jeho moc je nevypočítateľná,“ tvrdí poslanec Morozov. „A nevypočítateľná moc je nebezpečná.“
(REUTERS, bj)