Minulý týždeň nám poskytol množstvo dôkazov z rôznych kútov sveta o tom, že mnohí ľudia sú takí blázni, že by nemali vychádzať z domu bez sprievodu. Nie bez príčiny volajú august „bláznivou sezónou“. Úplné zatmenie Slnka, ktoré sa prehnalo nad dvoma kontinentmi, všade na svojej púti povzbudilo prejavy ľudskej nevedomosti a poverčivosti. V Indii napríklad si dedinčania pomaľovali bruchá, aby sa ubránili škodlivým lúčom, ktoré údajne sprevádzali udalosť a tehotné ženy nechali v domoch. V Libanone mladí muži jazdili na starých autách šialenou rýchlosťou po Bejrúte a bili lyžicami na panvice, aby zastrašili zviera, ktoré sa vraj chystalo zožrať Slnko. Vo Francúzsku spôsobil rozruch módny návrhár Paco Rabanne, keď predpovedal, že Paríž bude zničený pri apokalyptickej zrážke s ruskou vesmírnou stanicou Mir, ktorá vraj počas zatmenia spadne na francúzsky kraj Gers. Dokonca i v USA, kde nebolo nijaké zatmenie, vládlo nespútané bláznovstvo. V Kansase napríklad minulý týždeň odhlasovali zákaz vyučovať na štátnych školách Darwinovu teóriu evolúcie. A napokon, v Keni vydali prezidentskú správu, ktorá vyhlasuje za najväčšiu hrozbu pre spoločnosť uctievanie diabla. Autori správy žiadali, aby boli na riešenie tohto problému vytvorené špeciálne policajné jednotky a označili za „brány k uctievaniu diabla“ mormónov a slobodomurárov.
Všetci títo ľudia sú považovaní za dostatočne príčetných, aby mohli vychovávať deti. Mnohí z nich majú dokonca bankový účet a vodičský preukaz. Možno by sme namiesto šoku nad ich nevedomosťou mali cítiť skôr obdiv, že vôbec dokážu fungovať. Veci však nie sú vždy také, ako sa javia.
Jednotliví indickí dedinčania sa dostali pri nedávnom zatmení do vytrženia, masová hystéria však nebola v dedinách štátu Gujarat normou. Ľudia boli jednoducho zmätení. „Z varovaní pred poškodením očnej sietnice získali ľudia nesprávny dojem, že počas zatmenia Slnka sa deje niečo zvláštne a nemali by sa naň vôbec pozerať,“ povedal riaditeľ vedeckého centra v Ahmedabade, správnom stredisku Gujaratu. „Myslia si, že vysiela zvláštny druh žiarenia.“ Veselí muži z Bejrútu neboli ani zmätení. Určite všetci vedia, že Zem obieha okolo Slnka a Mesiac okolo Zeme. Nemysleli si naozaj, že Slnko požiera netvor, jednoducho tĺkli lyžicami do panvíc, pretože to robili ich predkovia - a pretože je to skvelá zábava. Čo sa týka Paca Rabanna, išlo o jav, ktorý voláme „bezplatná publicita“ a dostáva sa jej vo veľkých kvantách známym ľuďom, ktorí sú ochotní zo seba na verejnosti urobiť bláznov. Kraj Gers na tom získal tiež, keď v meste Condom (áno, práve tam ICH vynašli) postavil napodobeninu havarovanej vesmírnej stanice, čo prilákalo tisícky turistov.
V šialenstve je takmer vždy obsiahnutý systém. Na prvý pohľad sa zdá, že Kansas prišiel o zdravý rozum, neboli to však obyvatelia Kansasu, kto hlasoval za zákaz výuky o evolúcii. Bola to úzka skupina kresťanských fundamentalistov, ktorej sa podarilo získať vo vzdelávacej rade tesnú väčšinu šiestich ku štyrom. A čo sa týka Keňanov v diablových osídlach, je to len súčasť vojny zúriacej vo všetkých kresťanských končinách Afriky medzi tradičnými cirkvami a nováčikmi, ktorí im odvádzajú ovečky. Hlavným autorom správy bol katolícky arcibiskup a všetci ostatní členovia prezidentskej komisie boli poprední členovia ďalších tradičných kresťanských cirkví v Keni. Pointou je, že ľudia sú zriedka takí hlúpi, ako vyzerajú. Veria takmer všetkému - ak im to prinesie osoh.
GWYNNE DYER, Londýn
(Autor je historik a publicista)