Jedným z podnetov na napísanie tohto textu je článok, ktorý uverejnilo SME dňa 19. júla s titulkom V Prahe pripravujú veľké oslavy novembra ‘89, v Bratislave sa bude oslavovať skromne, ak vôbec. Autor článku sa pravdepodobne nepohybuje v slovenských vodách, tobôž nie v Bratislave, keď nevie, že oslavy nežnej revolúcie sa na Slovensku pripravujú minimálne rok, nehovoriac o tom, že už pred troma rokmi sa rozbehla séria diskusií o novembri ‘89, ktorej výsledkom je publikácia VPN 1989 - 1991 (svedectvá a dokumenty), ktorú vydala Nadácia Milana Šimečku v roku 1998. Z týchto stretnutí sa zrodil projekt Dielne, ktorý inicioval Milan Kňažko a ktorý si kládol za cieľ vytvoriť platformu, na ktorej by sa k závažným spoločenským problémom stretávali ľudia blízki ideám novembra ‘89.
Ak porovnávame oslavy nežnej revolúcie v Čechách a na Slovensku, treba brať do úvahy, že na Slovensku bola situácia od začiatku revolúcie iná ako v Čechách. Osem rokov sa politická situácia vyvíjala tak, že nebolo možné venovať sa tejto téme systematicky. Zatiaľ čo v Čechách založili Ústav pro soudobé dějiny pri Českej akadémii vied, ktorý sa už roky venuje súčasným dejinám, to znamená aj šesťdesiatemu ôsmemu a nežnej revolúcii, na Slovensku neexistuje historik, ktorý by sa venoval tejto téme na plný úväzok, nieto inštitúcia, ktorú by dotoval štát, mala by slušný rozpočet, vybavenie na najvyššej úrovni a zároveň výnimky z prísnych archívnych zákonov, ktoré nedovoľujú tridsať rokov ani len nazrieť do archivovaných dokumentov.
Desiate výročie nežnej revolúcie je príležitosťou zastaviť sa, pouvažovať. S cieľom zhromaždiť čo najviac informácií a zároveň zabrániť dezinterpretáciám sa Nadácia Milana Šimečku pustila do veľkého projektu nazvaného November ‘89, v rámci ktorého pripravuje sériu seminárov, konferenciu, zhromažďuje materiály do archívu VPN, chystá sériu rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli pri tom, rozsiahly publikačný projekt, výstavy a v spolupráci so Slovenskou televíziou filmový dokument o nežnej revolúcii. V Bratislave sa teda bude oslavovať možno nie tak nahlas ako v Prahe, ale určite so zámerom urobiť podujatia okolo novembra ‘89 čo najlepšie. Koordinujúca agentúra zatiaľ neexistuje, ale sú tu subjekty ako Študentská rada vysokých škôl, Kresťanskodemokratická mládež, ktoré spolu s Nadáciou Milana Šimečku a mnohými inými kultúrnymi, spoločenskými a vedeckými inštitúciami robia všetko, aby ho dôstojne oslávili. DANIELA KUHNOVÁ,
programová manažérka Nadácie Milana Šimečku