O tri mesiace uplynie desať rokov od študentskej demonštrácie na pražskej Národnej triede, kde po zásahu Verejnej bezpečnosti odštartovali udalosti, ktoré priniesli pád komunistického režimu v bývalom Československu. Na Slovensku žiadny štátny orgán nepripravuje oslavy alebo akciu v súvislosti s desiatym výročím novembra 1989.
Pripravuje ministerstvo kultúry nejaké aktivity v súvislosti s blížiacim sa desiatym výročím pádu komunizmu v bývalom Československu?
„Pripravuje sa pripomenutie si desiateho výročia novembra ‘89 v Spojených štátoch amerických. Pôvodne sa to plánovalo ako projekt českej a slovenskej vlády. Česká vláda od tohto projektu odstúpila, čiastočne z ekonomických dôvodov. Preto sa na tom nezúčastňuje ani slovenská vláda. Prijali sme však členstvo v predstavenstve tohto projektu. Český minister kultúry, ako aj ja získavame spoločne sponzorov v USA na túto akciu, kde hlavnými organizátormi sú ambasády ČR a SR. Podľa mojich informácií sa nejaký sponzoring získal.“
Oslavy desiateho výročia novembra ‘89 v Českej republike budú dôstojné. Ich príprava sa koordinuje už od minulého roka. Na Slovensku, žiaľ, nič podobné neexistuje. Nemienite s tým niečo urobiť?
„Pre mňa je to trošku zložitá otázka. Nielen že som priamy účastník, ale som jeden z tých, ktorí boli veľmi aktívni v čase pred novembrom. Takže ja osobne aj ako štátny úradník si teraz nemienim stavať pomník. Pokiaľ niekto, kto nebol do takej miery zainteresovaný priamo v revolúcii, bude nejakú akciu organizovať a dostanem pozvánku, rád sa zúčastním. To je moje osobné stanovisko.“
Vláda vymenovala svojho splnomocnenca na prípravu osláv 55. výročia SNP. November ‘89 však znamená pre všetkých ľudí na Slovensku zásadný zlom, je to možno dôležitejšie a významnejšie výročie. Napriek tomu vláda na 10. výročie žiadne oslavy nepripravuje. Podľa našich informácií sa na Úrad vlády SR obracajú svetové médiá s otázkou, čo sa bude 17. novembra 1999 robiť na Slovensku, a nikto im nevie podať žiadnu informáciu.
„Vláda by sa mala touto otázkou zaoberať.“
Ktorý rezort by to podľa vás mal mať na starosti?
„Myslím si, že to nie je záležitosť kultúry. Je to záležitosť politická, ktorá sa dotýka všetkých. Je to fenomén rovnako kultúrny ako spoločenský a politický. Špecificky to neprislúcha žiadnemu rezortu. Ale vláda ako celok by sa tým, možno prostredníctvom spolnomocnenca, mala zaoberať. Ja tento problém na rokovaní vlády nadnesiem. Ale znovu opakujem, že pre mňa je to istý etický problém, aby som si organizoval desiate výročie revolúcie, ktorej som bol protagonistom.“ MARIÁN NIČ