Hodnota jenu stúpla počas včerajšieho obchodovania voči americkému doláru a priblížila sa k svojej rekordnej výške po tom, ako bol oznámený nárast japonskej priemyselnej produkcie. Vyššia ako očakávaná hodnota totiž potvrdila v očiach analytikov toľko očakávaný moment naštartovania niekoľko rokov stagnujúcej ekonomiky. Zlepšujúce sa vyhliadky Japonska, druhej najväčšej ekonomike sveta, povzbudzuje apetít zahraničných investorov po akciách japonských spoločností, s čím sú automaticky spojené aj agresívnejšie nákupy jenov. Väčšina trhu sa tak v týchto dňoch nachádza v projenovej nálade. Jen voči doláru stúpol na 114,72 JPY/USD, keď jeho kurz sa v závere predchádzajúceho týždňa pohyboval okolo 115,82 JPY/USD. O necelé percento posilnil jen aj voči euru, ktorého kurz klesol na 121,225, čím sa veľmi priblížil k historickému minimu na tejto parite - 121,135 JPY/EUR (júl 1999). Voči doláru nezaznamenalo euro takmer žiadny pohyb, keď sa jeho kurz pohyboval okolo úrovne 1,0568 USD/EUR.
Americká mena by mohla zamieriť k silnejším úrovniam za predpokladu, že oficiálne úrady vydajú pozitívne čísla o vývoji spotrebiteľských cien v USA. Ak by sa tak stalo, čiastočne by oslabili obavy z inflačného rastu a takáto správa by sa okamžite prejavila pozitívne aj na trhu amerických obligácií a akcií. Dolár sa v posledných dňoch dostal do popredia záujmu investorov aj kvôli očakávanému rozhodnutiu Federálneho rezervného systému (ktorý v USA plní funkciu centrálnej banky).
V súvislosti s prvými prejavmi prekonania stagnácie japonskej ekonomiky väčšina analytikov veľkých investičných bánk očakáva miernu korekciu nadol. Znamenalo by to prepad cien japonských akcií a pokles jenu pod úroveň 120 JPY/USD do konca tohto roku. Svetlo do tápania pravdepodobne vnesú predbežné údaje o vývoji hrubého domáceho produktu, ktoré by mali byť zverejnené okolo 10. septembra. Zatiaľ však všetko nasvedčuje tomu, že investori sa agresívne začínajú presúvať na japonský akciový trh. To podporuje posilňovanie jenu aj napriek reálnej hrozbe, že japonská centrálna banka začne intervenovať na devízovom trhu s cieľom oslabiť vlastnú menu. Jej zotrvanie na príliš silných úrovniach nie je pre tak otvorenú ekonomiku ako Japonsko príliš vhodné. Intervencie Bank of Japan majú devízoví díleri v čerstvej pamäti. Centrálna banka totiž len medzi 10. a 21. júlom sedemkrát predávala japonské jeny, aby z jeho slabších úrovní profitovali exportne orientované spoločnosti a napomohli tak prekonať stagnáciu ekonomiky. MICHAL NALEVANKO